Rekordowa frekwencja na IX Rodzinnej Majówce Rowerowej z bp. Florczykiem

Rekordowa liczba - niemal 900 uczestników wyruszyła dzisiaj spod katedry w Kielcach w IX Rodzinnej Majówce Rowerowej. Wraz z bp. Marianem Florczykiem, pomysłodawcą i uczestnikiem imprezy rowerzyści pokonują ok. 20 km, modlą się w mijanych kościołach, a trasę zakończą wieczornym spotkaniem przy ognisku w Borkowie.

Zanim wyruszyli, bp Florczyk zapewnił rowerzystów, że wyjątkowo gorąco modlił się o pogodę na dzisiaj, bo prognozy były zatrważające. - Mam nadzieję, że jedyne krople, które na was spadną, to będzie woda święcona podczas błogosławieństwa” – powiedział..

Rowerzyści zostali podzieleni na kilkadziesiąt małych grup, za które odpowiadają wybrane osoby. Po błogosławieństwie i przypomnieniu przez policjantów zasad ruchu rowerowego udali się spod kieleckiej katedry, ulicą Jana Pawła II i ul. Ściegiennego do Dymin i w kierunku Sukowa. Parafia Dyminy zapewniła rowerzystom poczęstunek, była to także okazja do modlitwy w kościele, gdzie znajdują się liczne pamiątki po Janie Pawle II.

Wśród rowerzystów dominują całe rodziny. Jedzie m.in. senator PiS - Krzysztof Słoń z małżonką, znany kolarz Zbigniew Piątek, wicedyrektor Caritas ks. Krzysztof Banasik, szefowie świętokrzyskiej policji, bardzo liczna grupa z z Daleszyc – z burmistrzem i księdzem wikariuszem.

Tym razem trasa nie będzie się kończyła - jak co roku - w Kaczynie, ale w Borkowie, ze względu na rozbudowę i modernizację ośrodka w Kaczynie. Uczestnicy majówki pomodlili się m.in. w kościele w Kaczynie, gdzie także znajdują się cenne pamiątki po polskim papieżu, np. jego sutanna oraz relikwie bł. Jana Pawła II. W Kaczynie obyło się także nabożeństwo majowe. Z kolei w Borkowie przewidziane jest spotkanie integracyjne, gry i zabawy dla uczestników oraz wspólne ognisko.

Pomysłodawcą majówki był 9 lat temu bp Marian Florczyk, który rokrocznie rozpoczyna tę imprezę modlitwą na placu Jana Pawła II w Kielcach i całą trasę przejeżdża z rowerzystami. Majówka ma charakter spotkania sportowego, ale i modlitewnego. Jej celem jest uczczenie bł. Jana Pawła II z okazji jego urodzin, integracja rodzin i grup parafialnych podczas wspólniej trasy oraz poznawanie piękna ziemi świętokrzyskiej.

W pierwszej majówce przed 9 laty startowało zaledwie kilkadziesiąt osób, w 2012 ponad 700. Majówka od 9 lat odbywa się bez względu na pogodę. Jej organizatorami są: bp Florczyk wraz z Kurią diecezjalną w Kielcach, kielecka Caritas kielecka oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

dziar
tekst za: www.ekai.pl