Relacje z Orszaków Trzech Króli, które przeszły w naszej diecezji

W tym roku Orszaki Trzech Króli przeszły w ponad 500 miejscowościach w Polsce - w tym w wielu parafiach naszej diecezji. Tegorocznym Orszakom przyświecało hasło „Pokój i dobro".

Po raz pierwszy Orszak Trzech Króli przeszedł w Brzegach. Wyruszył spod remizy o godz 10.30 i podążył do kościoła. W kościele przedstawiono fragment Jasełek przygotowanych przez uczniów Szkoły Podstawowej w Brzegach pod kierunkiem pani katechetki Emili Fert.

Również po raz pierwszy Orszak przeszedł w Skorzeszycach. Rozpoczął się Mszą św. o godz. 10.00 w kościele św. Rozalii. W radosnym pochodzie - przy wspólnym śpiewie kolęd - uczestniczyło ponad 200 osób. Prawie wszyscy mieli na głowach korony.

W Skalbmierzu uroczystości rozpoczęły się o godz. 11.30 na Rynku. Trzej Królowie na koniach przybyli z trzech różnych miejsc. Pierwszy z parkingu przy Ośrodku Zdrowia, drugi z prakingu przy Delikatesach Centrum, trzeci z przed bloku na ul. Witosa. Na Rynku odbyło się poświęcenie wody, kredy i kadzidła, następnie wszyscy zebrani udali się do kolegiaty na Mszę św. Podczas Eucharystii zostali rozesłani Kolędnicy Misyjni, którzy odwiedzą rodziny parafii w sobotę 7 stycznia od 9.00.

Po raz drugi Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Koszyc. Pomimo wielkiego mrozu zgromadził on bardzo wiele osób. Byli oczywiście Trzej Królowie, a wszyscy mieli na głowach korony i otrzymali śpiewniki.

W Kazimierzy Wielkiej Orszak odbył się już po raz czwarty. W rolę królów wcielili się: Krzysztof Lipiec - poseł na Sejm RP, Łukasz Maderak - wiceburmistrz oraz Jarosław Klimczyk - zarządca cmentarza. Orszak rozpoczął się na Rynku, gdzie królowie przyjechali na koniach. Po dojściu do kościoła została odprawiona Msza św., a po niej miało miejsce kolędowanie z Zespołem studentów Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Po raz drugi wyruszył Orszak Trzech Króli w Brzezinkach. W postacie królów wcielili się sołtys z Ciekot, radny z Brzezinek oraz parafianin ze Scholasyerii. Gwiazdę niósł Wójt Gminy Masłów.

Mimo siarczystego mrozu po raz drugi wyruszył Orszak Trzech Króli we Włoszczowie. Rozpoczął się o godz. 11.30 w trzech miejscach naszego miasta. Pierwszy – przy końcu ul. Wschodniej. Kolorem orszaku był niebieski. Drugi – przy krzyżu przy szkole im. Staszica. Kolorem orszaku był żółty i złoty. Trzeci natomiast przy bloku nr 25 na os. Brożka. Kolorem orszaku był czerwony. Po przyjściu do kaplicy p.w. bł. Ks. Józefa Pawłowskiego Trzej Królowie złożyli hołd Nowonarodzonemu i nastąpiło wspólne kolędowanie. Na konieczostała odrpawiona Msza św. Po Eucharystii Królowie obdarowali najmłodszych słodyczami.

Po raz czwarty Orszak Trzech Króli przeszedł przez Radziemice. Organizatorami wydarzenia byli: Parafia św. Stanisława w Radziemicach, Zespół Szkół  w Radziemicach i Szkoła Podstawowa w Ibramowicach. W Orszaku za gwiazdą betlejemską podążali z darami dla Bożej Dzieciny królowie Kacper, Melchior i Baltazar, a wraz z nimi - w słoneczne, choć bardzo mroźne przedpołudnie - do stajenki wyruszyły, dzieci, młodzież i całe rodziny, aby oddać pokłon Nowonarodzonemu  i pokazać swoje przywiązanie do tradycji kolędowania w okresie Bożego Narodzenia. Po dotarciu do szopki Trzej Królowie złożyli Dzieciątku dary  i uwielbili Nowonarodzonego. Następnie odbyło się wspólne kolędowanie z udziałem orkiestry dętej oraz sprawowana była Eucharystia w intencji uczestników Orszaku oraz misji i misjonarzy.

Kolejne relacje proszę przysłać na michsem@wp.pl

Zobacz: Galeria zdjęć ze Skorzeszyc

Zobacz: Galeria zdjęć z Koszyc