Relikwie męczennika z Meksyku w Łopusznie

W środę, 16 października 2013 r. w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łopusznie gościły relikwie meksykańskiego męczennika z początku XX w. bł. Jose Sancheza del Rio.

„Kim jesteś, jeśli nie poświęcasz sie za to w co wierzysz?”. 16 października za sprawą relikwii bł. Jose Sancheza del Rio w kościele w Łopusznie niejednokrotnie brzmiały słowa Viva Christo Rey.  To zawołanie z pewnością zapadło głęboko w serca wszystkim uczestnikom nabożeństw i uroczystych liturgii, które gromadziły wspólnotę parafialną przy relikwiach meksykańskiego męczennika z początku XX w. Na Mszy św. o godz. 7.00 uroczyście powitano relikwie błogosławionego.

Msza św. sprawowana o godz. 10.00 zgromadziła społeczność szkolną zarówno Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, jak też Zespołu Szkół Ponadgimnazialnych nr 5 w Łopusznie. Pięknym momentem była wspólna modlitwa przez wstawiennictwo bł. Jose, kiedy wszyscy uczestnicy liturgii wymawiali słowa zawierzenia. Aby przybliżyć postać bł. Jose, dzieci i młodzież przygotowali 15-minutową inscenizacje połączona z fragmentami filmu „Cristiada”, którą mieszkańcy Łopuszna mogli obejrzeć zarówno przed południem, jak też przed Mszą św. wieczorną.

- „W naszej parafii ten dzień był szczególnym dniem dla Służby Liturgicznej” – mówi ks. Dariusz Węgrzyn, wikariusz. – „Podczas wieczornej Mszy św., którą rozpoczęła procecją z domu parafialnego mieliśmy okazję uczestniczyć w niecodziennych obrzędach. Chłopcy ze szkoły, młodzież licealna i studenci  tworzący Służbę Liturgiczną odnowili swoje przyrzeczenia, polecając sie Panu Bogu przez wstawiennictwo bł. Meksykańczyka”.

Bardzo wymownym momentem celebracji była chwila, gdy nad ministrantami modlili się ich rodzice. Wśród animatorów, lektorów i ministrantów byli także  chłopcy, którzy w sposób uroczysty zostali przyjęci do grona kandydatów na ministrantów. Lektorzy otrzymali z rąk ks. kan. Irenusza Jakusika, proboszcza parafii, poświecone krzyże.

- „Wieczorem podczas uroczystej procesji różańcowej wokół kościoła dziękowaliśmy za obecność relikwii bł. Jose w naszej parafii. Modlitwę Różańcową rozpoczętą w kościele prowadzili  kolejno ministranci, dzieci, młodzież, dorośli i Siostry zakonne” – reasumuje ks. Węgrzyn.

Błogosławiony Jose Sanchez del Rio – módl się za nami!

Duszpasterze z Łopuszna

Foto: Magdalena Łosiewicz