Relikwie św. Rity trafiły do Kazimierzy Wielkiej

Tłumy wiernych uczestniczyły we wprowadzeniu relikwii św. Rity do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej, którego 22 maja 2017 r. dokonał ks. dr Adam Perz – kanclerz Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Po dojściu do ołtarza ks. Kanclerz odczytał certyfikat autentyczności relikwii, następnie przekazał je ks. proboszczowi Januszowi Mularzowi, który oddał im cześć przez ucałowanie i podał do ucałowania wszystkim obecnym kapłanom. Tak rozpoczęła się uroczysta Msza św.

W homilii ks. Adam Perz przedstawił pokrótce żywot włoskiej zakonnicy z Cascii. Mówił, że jej życie nie było łatwe. - „Życie nie rozpieszczało św. Rity. Poślubiła człowieka, który żył z dala od Ewangelii (…). Z tego małżeństwa zrodziło się dwóch synów, którzy odziedziczyli po ojcu charakter. W niedługim czasie ginie jej mąż. Synowie chcieli dokonać zemsty. Rita usiłowała przekonać synów, aby odstąpili od zemsty i aby i oni przebaczyli zabójcom ojca. Nawet prosiła Boga, że jeśli mieliby dokonać zbrodni, niech wcześniej ich zabierze z tego świata. W krótkim czasie zachorowali i umarli".

Kaznodzieja wspomniał, że także wstąpienie do klasztoru nie było łatwe. Później św. Rita otrzymała stygmat ciernia na czole, doznawała przy tym wiele bólu. – „Skąd ta niepozorna kobieta, mierzyła bowiem tylko 156 cm. wzrostu, posiadała tę moc? Skąd tyle sił, aby wydać błogosławione owoce świętości? – pytał ks. Kanclerz. – „Z Boga. Ona trwała w Chrystusie” – dodał.

Posługując się danymi z GPS-a ks. Perz podsumował: – „Z Kazimierzy Wielkiej do Cascii jest w linii prostej 1016 km. I chociaż to tak daleko, to św. Rita jest nam tak bliska”.

Po Komunii Świętej miało miejsce poświęcenie róż i odśpiewano uroczyście Litanię ku czci św. Rity. Po błogosławieństwie wszyscy zebrani w kościele oddali cześć jej relikwiom.

Na wszystkich pielgrzymów przed plebanią czekał rozpalony grill z kiełbaskami i kaszanką oraz róże ciasta, ciastka i napoje. Nikt nie mógł odjechać z Kazimierzy bez posiłku. Pielgrzymów było sporo. Były m.in. osoby z Kościelca, Pińczowa, Kostomłotów, Warszawy, Skorczowa, Cudzynowic, Solca-Zdroju, Bejsc, Opatowa, Książnic Wielkich, Działoszyc, Proszowic, Klimontowa, Kazimierzy Małej, Krakowa, z parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju, liczna grupa ze Skalbmierza i z parafii Miłosierdzia Bożego w Kazimierzy Wielkiej.

Modlitwy ku czci św. Rity mają miejsce w Kazimierzy Wielkiej już od roku. Grupa parafian udała się do Cascii. Tam spontanicznie zrodziła się myśl ufundowania do kościoła figury włoskiej zakonnicy. I tak się zaczęło. 22 dnia każdego miesiąca odprawiana jest w kazimierskim kościele Msza św. za wszystkich czcicieli św. Rity, o dobry wybór żony i męża, o dar macierzyństwa oraz za cierpiących na choroby nowotworowe. Z miesiąca na miesiąc pielgrzymów jest coraz więcej.

xmhas

>> Galeria zdjęć (Foto: Bartosz Lis)

>> Galeria zdjęć (Foto: Zdzisław Pilarski)

Róże św. Rity zakupił m.in. Adam Bodzioch - Burmistrz Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej