Relikwie świętej Matki Niepodległości Polski w Brzezinach

Niedziela 28 października 2018 r. w Brzezinach była wyjątkowym świętowaniem uroczystości poświęcenia kościoła własnego.

Tego dnia do brzezińskiej parafii zostały wprowadzone relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej. Dokonała tego s. Małgorzata Krupecka USJK z Warszawy. Relikwie świętej zostały umieszczone w posrebrzanym relikwiarzu z jej wizerunkiem umieszczonym pośród słoneczników, ufundowanym przez rodzinę z Brzezin. Ks. kan. Józef Knap po otrzymaniu relikwii umieścił je na przygotowanym ołtarzu.

Siostra Małgorzata opowiadając o nowej patronce odnosiła się do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Święta Urszula jest uznawana za matkę niepodległości Polski. Siostra przybliżyła jej zatroskanie o Ojczyznę ziemską ale i niebieską.

Każda Msza św. tego dnia zakończyła się ucałowaniem relikwii św. Urszuli.

Po Mszy św. o godz. 10.00 najmłodsi z parafii zostali zaproszeni do wzięcia udziału w IV Konkursie Plastycznym im. św. Brata Alberta pn. „Świętych malowanie". Jego organizatorami było Duszpasterstwo Młodzieży GÓRA, Pismo Parafialne SANCTUS, Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola oraz Parafialny Zespół Caritas im. bł. Bernardyny Jabłońskiej.  W malowaniu świętych wzięło udział 35 dzieci w wieku do 12 lat. Opiekę nad konkursem sprawowali Agata Kurdek i Damian Zegadło. Jego rozstrzygnięcie odbędzie się podczas VIII Czuwania „Świętych Obcowanie”.

Święta Urszula pochodziła z religijnej rodziny, jedna z jej sióstr, Maria Teresa została ogłoszona przez Kościół błogosławioną. Podjęła się opiece i wychowaniu młodego pokolenia. Zakładała szkoły i ochronki. W otoczeniu dzieci została namalowana na obrazie, który od 30 lat znajduje się na ścianie kościoła w Brzezinach. Święta Urszula założyła Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, które podejmuje wiele inicjatyw edukacyjnych i ewangelizacyjnych na świecie.

Uroczystości przyświecały słowa nowej Patronki Brzezińskiej: „Chciejmy świętości, ale tej świętości, do której droga prowadzi przez ofiarę, przez walkę i trud.”

Damian Zegadło