Rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne

„Eucharystyczne niedożywienie, wręcz modna dzisiaj eucharystyczna anoreksja jest bardzo krótką drogą do utraty wiary i pretensji do Pana Boga” – mówił bp Jan Piotrowski podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej.

„Nikt nie jest tak cierpliwy jak Jezus Chrystus” – stwierdził biskup, apelując o gorliwość w przestrzeganiu obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej. – „Nie składaj mu obietnic, ale na nowo pokochaj Eucharystię, a Twoja wiara prawdziwie ożyje” – powiedział.

Biskup kielecki przypomniał również, że „Eucharystię Jezus powierzył Kościołowi – wspólnocie wiary i świadectwa i do jej sprawowania ustanowił kapłanów”. Zauważył także, że „tym, co uprawnia nas do przyjęcia Eucharystii jest łaska wiary, jaką Bóg obdarował nas na chrzcie świętym”.

Bp Piotrowski wskazał okoliczności towarzyszące Ostatniej Wieczerzy, precyzyjnie zapisane w Ewangelii św. Jana . „Korzystając z żydowskiej uczty paschalnej Jezus wprowadził to, czego nikt nie przewidział - konsekrację chleba i wina, które stały się Jego ciałem i krwią" - przypomniał hierarcha.

Biskup zaznaczył także element pokory. – Eucharystia potrzebuje wiary, łaski, także pokory, bo nie kiedykolwiek indziej, tylko podczas Ostatniej Wieczerzy, Jezus umył nogi apostołom” - wskazał ordynariusz. Mówił również o postawie służby, której uczy Jezus i która powinna być widoczna w aktywności nie tylko kapłańskiej, ale i rodzinnej, społecznej, zawodowej, politycznej.

Zwrócił także uwagę na wymowną symbolikę mycia nóg przez Jezusa. - Ewangeliczne umywanie nóg jest symbolem wzajemnego szacunku, miłości, zrozumienia i szczerych, niezafałszowanych brudem wzajemnych relacji” - podkreślił.

Bp Jan Piotrowski zaapelował, abyśmy jak najczęściej korzystali z daru Eucharystii i doceniali łatwy do niej dostęp.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Zobacz: Relacja na stronie WSD

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM