Rozpoczęliśmy Wielki Tydzień

Rzesze wiernych w Niedzielę Palmową pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego wzięły udział w uroczystej procesji do Bazyliki Katedralnej, przywołując wydarzenie triumfalnego wjazdu  Jezusa do Jerozolimy.

O godz. 11.00 kapłani, siostry zakonne, alumni oraz wierni zgromadzili się przy Krzyżu Misyjnym na placu Bazyliki, gdzie bp Jan Piotrowski pobłogosławił przyniesione przez uczestników liturgii gałązki palmowe, które są znakiem zwycięstwa i udziału w życiu Chrystusa. Po odczytanej Ewangelii o wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy zebrani wyruszyli w uroczystej procesji do Bazyliki Katedralnej.

Podczas liturgii Słowa wierni wysłuchali śpiewanego opisu Męki Pańskiej wg św. Mateusza w wykonaniu alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach pod dyrekcją ks. Michała Olejarczyka.

Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej rozpoczyna w Kościele Katolickim Wielki Tydzień. Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem Męki Pańskiej. W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane. Uroczyste niż zwykle rozpoczęcie Eucharystii ma swoją wielowiekową historię. W Jerozolimie już w IV w. patriarcha dosiadał oślicy i otoczony radującymi się tłumami wjeżdżał na niej z Góry Oliwnej do miasta. Zwyczaj ten wszedł do powszechnej praktyki na Zachodzie w wieku V i VI. Poświęcanie palm wprowadzono do liturgii dopiero w wieku XI.

pkun

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM