Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Śp. biskupa Kazimierza Ryczana

W Kielcach rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe zmarłego w minioną środę biskupa seniora Kazimierza Ryczana, ordynariusza diecezji kieleckiej w latach 1993-2014.

O godz. 16.00 w Domu Biskupa Kieleckiego odbyła się modlitwa przy trumnie zmarłego. Ta część uroczystości miała charakter prywatny, przeznaczony wyłącznie dla najbliższych - mówi ks. dr Mirosław Cisowski, rzecznik diecezji kieleckiej.

Zgromadziła się rodzina biskupa oraz najbliżsi współpracownicy z Kurii Diecezjalnej. Następnie ciało zmarłego zostało uroczyście przeniesione do katedry ul. Jana Pawła II przez plac Najświętszej Maryi Panny. Trumnę nieśli księża.

O godz. 17.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. Swój udział w uroczystości zapowiedziało kilkunastu biskupów, m.in. Prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Po Mszy św. rozpoczną się Nieszpory żałobne w intencji zmarłego, pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka. Nieszpory rozpoczną czuwanie modlitewne, które potrwa do 23.00. W tym czasie wszyscy wierni będą mogli podejść do trumny na indywidualną modlitwę w intencji zmarłego biskupa. W czasie czuwania czytane będą też fragmenty homilii biskupa Kazimierza Ryczana.

Aby wejść na dzisiejszą Mszę żałobną do katedry nie trzeba posiadać specjalnej wejściówki. Część miejsc w świątyni będzie jednak zarezerwowana dla biskupów i kapłanów koncelebrujących nabożeństwo. Osoby, którym ze względu na brak miejsca nie uda się dostać do wnętrza katedry, będą mogły uczestniczyć w liturgii na zewnątrz, gdzie ustawiono nagłośnienie.

Natomiast na jutrzejszą mszę pogrzebową do katedry będą mogły wejść jedynie zgłoszone wcześniej oficjalne delegacje. Wszyscy wierni będą mogli uczestniczyć w liturgii na terenie wokół katedry oraz na placu Jana Pawła II, gdzie będzie ustawiony telebim.

tekst za: radio.kielce.pl

>> Galeria zdjęć