Rozpoczynamy Wielki Post

„Środa Popielcowa to w Kościele katolickim rozpoczęcie Wielkiego Postu, czyli czasu pokuty i refleksji, to także czas nawrócenia” - mówił na antenie Radia Kielce biskup Jan Piotrowski. Biskup Kielecki podkreślił, że to taki etap w życiu, który powinien prostować ludzkie ścieżki, to co nie poukładało się w życiu.

- „To także moment na wyciszenie się, poszukiwanie siebie. Potrzebujemy chwili na zastanowienie się nad sobą i na przeżywanie emocji niekoniecznie radosnych. To również czas na złożenie jałmużny” - mówił bp Piotrowski. 

Jak zaznaczył, dzielenie się tym, co mamy, nie powinno być tylko uspokojeniem własnego serca. 

- „Jałmużna musi wypływać z potrzeby dzielenia się z drugim człowiekiem, podobnie jest z modlitwą i postem, bo przecież tu nikt nie stoi nad nami z biczem, aby ściąć nam głowę za brak pewnych praktyk, natomiast to wszystko ma być moim darem z siebie i to nabiera wartości w oczach Pana Boga” - powiedział bp Piotrowski.

W tym roku 14 lutego w Kościele katolickim przypada nie tylko Środa Popielcowa, to również liturgiczne wspomnienie św. Walentego – patrona zakochanych. Biskup Jan Piotrowski podkreślił, że nikt nie może zabronić walentynkowego świętowania.

- „Myślę, że tu są takie dwie rzeczywistości, porównałbym je do dwóch żywiołów - wody i ognia. Jedno i drugie jest użyteczne i potrzebne, ale też trzeba dokonać w tym wszystkim mądrego wyboru, żeby te wartości, które wyrastają z ewangelii, jakie proponuje nam Środa Popielcowa ocalały, a nie zostały zepchnięte na dalszy plan” - powiedział hierarcha.

Obrzędem najbardziej kojarzonym ze Środą Popielcową jest posypanie głowy popiołem przez kapłana na znak pokuty. Zwyczaj ten pojawił się po raz pierwszy w VIII w., a od wieku XI, decyzją papieża Urbana II, zaczął obowiązywać w całym Kościele.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje post jakościowy, jak i ilościowy.

tekst za: radio.kielce.pl

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"