Ruszyły styczniowe akcje duszpasterskie w stulecie parafii św. Krzyża w Kielcach

Ok. 80 dzieci i młodzieży z kieleckich parafii skorzysta z ferii zimowych, zorganizowanych przez salezjańską parafię św. Krzyża w Kielcach. „Styczeń przebiega u nas pod znakiem dzieci i młodzieży, a każdy miesiąc w tym roku ma szczególną wymowę duszpasterską z racji jubileuszu 100–lecia parafii” – mówi ks. Zygmunt Kostka, proboszcz u salezjanów.

W tym roku ferie zimowe w województwie świętokrzyskim potrwają od 14 do 25 stycznia.

W poniedziałek 14 stycznia u salezjanów rozpoczyna się stacjonarne zimowisko, w ramach którego przewidziane są zajęcia sportowe, świetlicowe, kulturalne i zwiedzanie atrakcji turystycznych Kielc.

„Opłata to tylko 50 zł za cały tydzień, z posiłkiem, dziesięcioro dzieci korzysta nieodpłatnie – to nagroda za pilne uczestnictwo w roratach” – mówi ksiądz proboszcz.

Natomiast w drugim tygodniu ferii trzydziestoosobowa grupa młodzieży wyjedzie na obóz do Szczyrku.

Parafia św. Krzyża wkroczyła w jubileuszowy, setny rok istnienia. Z tej okazji przez cały styczeń księża salezjanie podczas Mszy św. udzielają błogosławieństwa Bożego figurką Dzieciątka Jezus, specjalnie przywiezioną w tym celu z Betlejem.

Jeszcze w styczniu do salezjanów przyjedzie inicjatorka podwórkowych kółek różańcowych - Madzia Buczek. Spotkanie przewidziane jest w niedzielę 27 stycznia, połączone z Mszą św. pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka, kolędowaniem, poczęstunkiem i atrakcjami dla dzieci. Także w styczniu – obchody związane ze wspomnieniem założyciela salezjanów św. ks. Jana Bosko, poprzedzone nowenną od 22 do 30 stycznia.

Parafia św. Krzyża w Kielcach była erygowana przez bp. Augustyna Łosińskiego 13 czerwca 1913 r., wydzielona z macierzystej parafii katedralnej. Starania o budowę kościoła rozpoczęły się w 1902 r. - bp Tomasz Kuliński przekazał na ten cel 7 tysięcy rubli. Budowa neogotyckiej świątyni trwała z przerwami do 1936 r. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Stanisław Zapałowski. Od 1918 r. parafię prowadzą księża szlajanie. Liczy ona ok. 9100 wiernych.

dziar
tekst za: www.ekai.pl