Sakra nowego biskupa pomocniczego

W sobotę, 9 grudnia 2017 r. w Bazylice Katedralnej odbyły się święcenia biskupie ks. prałata dr. Andrzeja Kalety – jedenastego w historii diecezji biskupa pomocniczego. Eucharystii przewodniczył  kardynał Stanisław Dziwisz, senior archidiecezji krakowskiej.

Głównym konsekratorem nowego biskupa był biskup kielecki Jan Piotrowski, a współkonsekratorami: abp Salvatore Pennacchio – Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz abp Marek Jędraszewski – metropolita krakowski.

Podczas homilii kard. Dziwisz przypomniał jaką rolę do spełnienia ma każdy kapłan. – „Od dwóch tysięcy lat spełnia się obietnica Boga, który przez proroka Jeremiasza zapowiadał ludowi: Dam Wam pasterzy. Tych pasterzy Jezus Chrystus powołuje i posyła w Kościele, będącym Jego dziełem, aby docierali z ewangelią życia i miłości do najdalszych zakątków świata. Aby rozproszone dzieci Boże gromadzić w jedno” – mówił kaznodzieja.

Senior archidiecezji krakowskiej nie ukrywał, że to zadanie nie zawsze jest proste. Ponieważ na swojej drodze pasterz może spotkać także ludzi błądzących i odrzucających miłość Boga: - „Nowy pasterz będzie spotykał ludzi spragnionych prawdy o Bogu i człowieku. Ale będzie też spotykał ludzi obojętnych, starających się urządzić sobie życie jakby Bóg nie istniał; ludzi zagubionych, ale w głębi serca szukających sensu życia i motywów nadziei; ludzi biednych i poranionych; młodych, pragnących realizować swoje marzenia, szukających wiarygodnych nauczycieli i świadków wiary. Dla nich wszystkich biskup powinien być świadkiem Boga Żywego... Powinien on w imieniu Chrystusa pukać do ludzkich serc, aby otwierały się na Dobrą Nowinę, którą jest Jezus Chrystus. Dlatego Pasterz będzie niestrudzenie głosił Słowo Boże, ale najpierw sam będzie tym Słowem żył” – zaznaczał purpurat.  

Podczas swojego słowa, kard. Dziwisz przypomniał także osobę śp. ks. biskupa Kazimierza Ryczana. – „Trzy miesiące temu, 19 września w tej katedrze żegnaliśmy świętej pamięci biskupa seniora Kazimierza Ryczana. Dziękowaliśmy za Jego wieloletnią pasterską posługę. Możemy o zmarłym biskupie powiedzieć krótko: był On pasterzem według Bożego serca. Dzisiaj w Kościele kieleckim przezywamy radość z powołania nowego pasterza. Na mocy decyzji Ojca Świętego Franciszka diecezja kielecka otrzymuje dar nowego biskupa, który ma wspomagać pasterską posługę biskupa ordynariusza Jana” – podkreślał kardynał.

Na zakończenie kaznodzieja zwrócił się bezpośrednio do nowego biskupa: – „Księże biskupie Andrzeju, to Twoja szczególna misja, jak sam tego pragniesz. Bądź obok biskupa ordynariusza Jana oraz biskupa Mariana zwornikiem kapłańskiej jedności, a tym samym jedności Kościoła kieleckiego. Buduj ten Kościół codzienną modlitwą, Eucharystią, posługą słowa i miłości”.

Nowy biskup pomocniczy za zawołanie dla swojej posługi przyjął słowo: „Fidelitas”, czyli „Wierność”. Jak powiedział, choć zawiera się ono w jednym słowie, niesie w sobie wiele znaczeń oraz wielkie wyzwanie. – „To słowo w ostatnim czasie zostało wraz z wieloma innymi zaliczone do słownika pojęć mało używanych i niechcianych. Współczesne społeczności niewiele mówią o wierności i dlatego z Europą dzieje się źle” – mówił w dniu ogłoszenia nominacji.

W czasie śpiewu hymnu Te Deum Laudamus bp Andrzej Kaleta przeszedł przez Bazylikę Katedralną i udzielił po raz pierwszy pasterskiego błogosławieństwa.

Na zakończenie Eucharystii swoje słowo i życzenia do nowego biskupa pomocniczego skierował między innymi Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Odczytano także list od abp Stanisława Gądeckiego – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Biskup Andrzej Kaleta urodził się w 14 lutego 1957 r., a święcenia prezbiteratu przyjął w 1985 r. Pochodzi z parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku-Zdroju. Jest doktorem nauk humanistycznych. Przez wiele lat był ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach oraz Dyrektorem Biblioteki WSD. Był także wykładowcą w Instytucie Bibliotekoznawstwa i Dziennikarstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Obecnie ks. Andrzej Kaleta był Wikariuszem Biskupim ds. stałej formacji prezbiterów oraz wykładowcą w WSD.

Iwona Gajewska-Wrona
tekst za: em.kielce.pl

>> Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM

>> Relacja na stronie Radia Kielce

Realizacja i foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"