Schroniska i noclegownie przyjmują bezdomnych – wciąż są miejsca

Wciąż są jeszcze wolne miejsca w większości placówek dla bezdomnych prowadzonych w diecezji kieleckiej przez Kościół, m.in. w Kielcach, Miechowie, Morawianach, Świniarach. Diecezjalna Caritas i Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta przygotowały ponad 200 miejsc.

W kieleckiej Noclegowni, gdzie bezdomni otrzymują kolacje, śniadanie i możliwość kąpieli, ostatnią noc spędziło 14 osób - na 20 wolnych miejsc, natomiast 17 bezdomnych (30 dostępnych miejsc) skorzystało z Ogrzewalni. Placówki funkcjonują przy stacjonarnym Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn, które prowadzi Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, we współpracy z Caritas kielecką. W Schronisku przebywa obecnie 39 mężczyzn (50 miejsc).

„Nigdy dotąd nie zdarzyło się, ani w tym roku się nie darzy, aby osoba bezdomna lub będąca w potrzebie nie otrzymała pomocy w formie schronienia lub posiłku” – mówi KAI ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej.

Z kolei w Miechowie - Miechowskie Koło Towarzystwa im. św. Brata Alberta także prowadzi Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn na 40 miejsc. „Mamy komplet” – informuje pracownica schroniska Anna Zięba. „Najstarszy pan ma 80 lat, najmłodszy 27. Mieszkańcy otrzymują u nas trzy posiłki i nocleg” – wyjaśnia Zięba.

Miechowskie schronisko jest wciąż wyposażane i odnawiane – ostatnio kupiono łóżka, szafki przyłóżkowe, remontowano prysznice, łazienki, świetlicę. W każdy piątek z mieszkańcami spotyka się kapelan – ks. Stanisław Latosiński.

Z kolei Ośrodek Caritas w Świniarach w dekanacie nowokorczyńskim jest przeznaczony dla 40 osób, w pierwszej kolejności dla tych, którzy korzystali już z placówek dla bezdomnych. Kilkunastoma miejscami dysponuje także Dom Opieki dla Osób Starszych w Morawianach k. Kazimierzy Wielkiej.

Również ok. 20 osób może spędzić noc w ośrodku prowadzonym przez Stowarzyszenie „Arka Nadziei" przy ulicy Ogrodowej 3, gdzie osoby bezdomne otrzymają ciepłą herbatę i - w miarę możliwości - posiłki. Stowarzyszenie prowadzi także przez cały rok dzienną świetlicę „Przystań" oraz punkt interwencji kryzysowej, oferujący doraźne wsparcie osobom w trudnej sytuacji.

Całodobowo działa także Schronisko dla Kobiet Caritas Diecezji Kieleckiej przy ul. Urzędniczej 7b.

Na terenie diecezji kieleckiej ośrodki prowadzone przez Kościół dysponują ok. 220 miejscami dla bezdomnych. Z kolei w samych Kielcach istniej 270 - 300 miejsc dla bezdomnych, przygotowanych przez wszystkie placówki pomocowe, w tym te prowadzone przez Kościół.

dziar
tekst za: www.ekai.pl