ŚDM Kielce 2016

Orędzie Papieża Franciszka do młodych z okazji XXIX Światowego Dnia Młodzieży - do wykorzystania duszpasterskiego

W I Niedzielę Adwentu rozpoczęło się trzyletnie przygotowanie polskiej młodzieży do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 i Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski. Będzie się ono odbywać w małych grupach tworzonych przy parafiach, szkołach i uczelniach, a składających się z młodych urodzonych w latach 1981-2000.

„Światowy Dzień jest nie tylko świętem, ale także poważnym duchowym zadaniem. Aby był on owocny, potrzebne jest przygotowanie się doń pod kierunkiem pasterzy w diecezjach i w parafiach,  stowarzyszeniach, ruchach oraz kościelnych wspólnotach młodzieżowych”.

(Jan Paweł II, Orędzie do młodych z okazji V ŚDM, 1990).

W tym duchu, w ramach comiesięcznych spotkań i osobistej refleksji proponowany jest program formacyjny, przygotowany przez Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, którego zwieńczeniem będzie spotkanie młodzieży z całego Kościoła w Krakowie. Dlatego Diecezjalny Koordynator ŚDM, ks. Sławomir Sarek, zachęca młodych oraz księży, siostry zakonne, katechetów i liderów grup apostolskich o włączenie się w to dzieło przez organizowanie małych grup przygotowawczych i modlitwę w tej intencji. Lokalnymi koordynatorami będą Księża - Dekanalni Duszpasterze Młodzieży. Więcej informacji o przygotowaniach do ŚDM Kraków 2016 Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Kieleckiej zamieszczać będzie na swej stronie na facebooku.

Prezentacja o przygotowaniu do ŚDM Kraków 2016

„Cz@t ze Słowem!”, jest pierwszą częścią propozycji przygotowanej z okazji ŚDM w Krakowie przez Krajowe Biuro Organizacyjne. Program ten obejmuje okres bieżącego roku liturgicznego 2013/14. Przygotowane treści i formy spotkań zostały rozłożone cyklicznie na dwanaście miesięcy. Wszystkie przygotowane materiały będą od 30 listopada dostępne na stronie Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży www.kdm.org.pl. Autorzy starali się zachować spójność z rokiem liturgicznym oraz z ogłoszoną przez Komisję Duszpasterską KEP koncepcją programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce na lata 2013-2017, którego zadaniem jest przygotowanie nas do jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

Poszczególne lata przygotowań poświęcone więc będą następującym tematom:
a) 2013/2014 – SŁOWO (kerygmat)
„Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie” (Mt 5, 3);

b) 2014/2015 – SAKRAMENTY (liturgia)
„Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5, 8);

c) 2015/2016 – CARITAS (diakonia)
„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7).

W pierwszym roku (2013/2014) program przygotowań duchowych bazuje na Słowie Bożym, które prowadzi człowieka do wiary w Jezusa, Syna Bożego. Punktem wyjścia spotkań miesięcznych jest jednak sytuacja egzystencjalna młodego człowieka, której interpretacja zostaje oświecona w świetle Słowa Bożego. Na materiał formacyjny w każdym miesiącu składa się:

a) Wprowadzenie tematyczne na bieżący miesiąc (dla animatora)

b) Konspekt ewangelicznej rewizji życia (do pracy w grupach powołanych przy parafiach lub szkołach)

c) Pięć medytacji biblijnych do tematu tożsamość (do indywidualnej lektury)

d) Celebracja

e) Video komentarze do niedzielnych Ewangelii, które będą dostępne na stronie www.kdm.org.pl już od 1 grudnia 2013 r.

Materiały formacyjne na grudzień 2013 r.:

Wprowadzenie ogólne

Wprowadzenie finał

Celebracja

Konspekt

Medytacja 1

Medytacja 2

Medytacja 3

Medytacja 4

Medytacja 5

Tematy miesięczne roku 2013/2014

Grudzień 2013 - Tożsamość - MOJE ID

Styczeń 2014  - Godność - V.I.P.

Luty 2014 - Rodzina - 24/7 ON LINE

Marzec 2014 - Przynależność - LUBIĘ TO!

Kwiecień 2014 - Styl życia - WYLANSUJ SIĘ!

Maj 2014 - Wolność - OGARNIJ SIĘ!

Czerwiec 2014 - Bunt - RABAN

Lipiec 2014 - Wyciszenie - STATUS: ZARAZ WRACAM

Sierpień 2014 - Radość - ŁYKNIJ ŻYCIA!

Wrzesień 2014 - Miłość - ONA I ON

Październik 2014 - Pokora - BEZ ŚCIEMY

Listopad 2014 - Odpowiedzialność - ZALOGUJ SIĘ!