ŚDM na Podhalu w Kielcach

Młodzież z dwóch włoskich miejscowości: Bellinzago i Galliate z diecezji Novara od wtorku, 19 lipca gości w parafii św. Jana Chrzciciela w Kielcach. W czwartym dniu ich pobytu w Polsce - w Dniu Miłosierdzia postanowiliśmy połączyć uczynki miłosierdzia z pokazaniem im naszego regionu.

Po porannej modliwie w duchu tematu dnia: „Jezus mnie zbawia" udalismy się na Święty Krzyż. Wchodząc od Nowej Słupi odprawiliśmy polsko-włoską Drogę Krzyżową. Następnie młodzież dowiedziała się wiele o historii miejsca oraz ucałowała, w podniosłej atmosferze pieśni o krzyżu w języku włoskim, relikwie Drzewa Krzyża. Po smaczym obiedzie był czas na wejście na wieżę i zobaczenie panoramy regionu.

Na godz. 15.00 zajechaliśmy do klasztoru Sióstr Bernardynek w Świętej Katarzynie. Tam wspólnie odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej przez ks. prof. Jana Nowaka. Po Mszy św. siostry ugościły nas smacznymi wypiekami oraz kawą, wodą i kompotem. Cenne dla młodzieży z zagranicy było spotkanie i rozmowa z siostrami.

Po spotkaniu udaliśmy się na mogiły poległych żołnierzy „polskiego podziemia" AK. Odmowiliśmy modlitwę za zmarłych.

Po powrocie do parafii, młodzież podczas wspólnego spotkania wieczorem, podarowałą zabawki oraz przybory szkolne i rozegrała mecz piłki nożnej: Polska - Włochy. Mimo, że nasi goście wygrali 7-5, to jednogłośnie młodzież powiedziała: „Together are winner".

Dziękujemy Panu Bogu, że udało nam się zrealizować uczynki miłosierdzia, którymi była modlitwa za zmarłych oraz wsparcie dzieci z ubogich rodzin. Połączyliśmy to z nawiedzeniem miejsc, które bardzo mocno przypominają, że tylko w Jezusie Chrystusie jest nasze szczęście i zbawienie, a Koronka do Bożego Miłosierdzia doskonale nam o tym przypomina.

Ks. Marek Dumin
KOORDYNATOR ŚDM W PAR. KIELCE-PODHALE