Seminarium dla kandydatów 35+

Jednym ze „znaków czasu” wyraźnie rozeznawanym obecnie w polskim Kościele jest wzrastająca liczba mężczyzn w późniejszym wieku wyrażających pragnienie życia w kapłaństwie.

Budzenie, rozeznawanie i troska o rozwój powołań do kapłaństwa jest jednym z najważniejszych zadań biskupów. Podejmując je, Konferencja Episkopatu Polski powołała do życia Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń. Jego celem jest przygotowanie do sakramentu święceń kandydatów, którzy ze względu na wiek (zasadniczo: 35-60 rok życia) wymagają odrębnego toku formacji. Obejmuje ona – jak w każdym przypadku – formację ludzką, duchową, intelektualną i pastoralną. Po ukończeniu formacji seminaryjnej i przyjęciu święceń, diakoni i prezbiterzy będą kierowani do pracy we własnych diecezjach.

Siedzibą Seminarium będzie budynek przy parafii p. w. MB Częstochowskiej w Krakowie-Nowej Hucie/Szklanych Domach (os. Szklane Domy 7). Studia teologiczne kandydaci będą odbywać na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

Kandydatem do seminarium może być każdy mężczyzna (od 35 r. ż. wzwyż) stanu wolnego (tak kawaler, jak i wdowiec). Kandydatów do seminarium kierują poszczególni biskupi diecezji. Ostateczną decyzję o ich przyjęciu podejmuje rektor, którym został mianowany ks. dr Józef Morawa.

Każdy kandydat do Seminarium winien przedstawić następujące dokumenty:

-  aktualne świadectwo chrztu i bierzmowania,
-  pisemne skierowanie udzielone przez własnego biskupa diecezjalnego,
-  świadectwo dojrzałości oraz ewentualnie inne dokumenty potwierdzające wykształcenie pomaturalne i wyższe,
-  życiorys,
- w przypadku kandydatów związanych wcześniej małżeństwem – dokument o ustaniu małżeństwa (świadectwo śmierci żony względnie prawomocną decyzję o stwierdzeniu nieważności bądź rozwiązaniu małżeństwa),
- świadectwo zdrowia,
- podanie,
- opinia proboszcza (lub odpowiedniego duszpasterza).

Rozmowy wstępne z kandydatami, skierowanymi przez biskupów diecezjalnych rozpoczną się 23 września (w godz. 9.00 - 16.00) w siedzibie Seminarium na Szklanych Domach. Kandydaci będą przyjmowani zasadniczo na rok propedeutyczny; jeśli jednak ktoś przeżył właśnie taki rok w ramach swojej własnej diecezji, zostanie przyjęty od razu na l rok formacji właściwej.