Seminarium otworzyło drzwi

W sobotę, 11 maja 2013 r. od rana w Wyższym Seminarium Duchownym trwał Dzień Otwartych Drzwi.

Już w godzinach dopołudniowych przez pomieszczenia seminarium przewinęło się ponad sto osób, które poznawały życie kleryków i miejsca, gdzie studiują i modlą przyszli księża.

Witając przybywających gości Rektor Semianarium – ks. dr Grzegorz Kaliszewski zachęcał do „poznawania ducha wspólnotowego seminarium”, a na dziedzińcu grała orkiestra dęta z Łopuszna.

Uczestnicy spotkania, m.in. członkowie Stowarzyszenia Grono Przyjaciół WSD, ministranci, grupy z parafii, rodziny - mogli m.in. wysłuchać wykładu historyka - ks. dr. Andrzeja Kwaśniewskiego, dyrektor Muzeum Diecezjalnego, na temat historii seminarium, które jest najstarszą uczelnią w Kielcach.

Przez cały dzień goście mogli także poznawać pomieszczenia WSD, m.in. aulę bp. Czesława Kaczmarka, sale wykładowe, kaplice – św. Stanisława Kostki, gdzie modlą się klerycy, czy św. Kazimierza oraz bibliotekę, bogatą w cenne starodruki. Z koncertem własnych utworów wystąpił klerycki zespół „Kerygmat”. O opiekę Bożą dla kleryków wszyscy modlili się podczas Mszy św. w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej.

Dla wszystkich gości przygotowano poczęstunek w refektarzu seminaryjnym.

W kieleckim Seminarium Duchownym studiuje obecnie ponad 70 studentów, w tym 14 na pierwszym roku. Studia trwają 6 lat. Do wyboru klerycy mają liczne koła zainteresowań – najliczniejsze to Koło Miłosierdzia, ponadto Teatr Seminarium, zespół muzyczny „Kerygmat”, Klerycki Krąg Harcerski, czasopismo „Obecni” i in. Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach zostało erygowane dekretem biskupa krakowskiego Felicjana Konstantego Szaniawskiego z 1726 r. Jest najstarszą uczelnią w Kielcach.

dziar
tekst za: www.ekai.pl