Spotkanie Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży

W czwartek, 10 marca br. w Kurii Diecezjalnej w Kielcach odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli młodzieży oraz duszpasterzy z nią pracujących z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowskim. Dotyczyło ono spraw związanych ze zbliżającymi się w naszej diecezji wydarzeniami dotyczącymi młodzieży, a w szerszym kontekście przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2019 roku w Panamie.

Spotkanie rozpoczęła wspólna modlitwa, po której Ksiądz Biskup skierował do młodzieży i ich duszpasterzy kilka słów na temat potrzeba ich wspólnego działania w duchu Ewangelii. - „My wszyscy tu jesteśmy w odpowiednim miejscu (…). Potrzebna jest jednak odwaga wiary. To jest naszym zadaniem: Jak zaprosić młodzież? Jak odnowić ich uśpiony potencjał? Jeśli w Kościele jako wspólnocie nie pokochamy Eucharystii, to oczy nasze będą zamknięte”.

Został również odczytany fragment homilii Ojca Świętego wygłoszonej podczas Mszy Świętej Posłania na Campus Misericordiae: - „Moglibyśmy powiedzieć, że Światowy Dzień Młodzieży, rozpoczyna się dziś i trwać będzie jutro, w domu, bo od teraz to tam Jezus chce ciebie spotykać. Pan nie chce zostać tylko w tym pięknym mieście albo w miłych wspomnieniach, ale chce przyjść do twego domu, być obecnym w twoim codziennym życiu: w nauce, studiach i pierwszych latach pracy, przyjaźniach i uczuciach, planach i marzeniach. Jakże się to Jemu podoba, aby to wszystko było Mu zaniesione w modlitwie! Jakże bardzo ufa, że pośród wszystkich codziennych kontaktów i czatów na pierwszym miejscu będzie złota nić modlitwy! Jakże bardzo pragnie, aby Jego Słowo przemawiało do każdego twego dnia, aby Jego Ewangelia stała się twoją i była twoim „nawigatorem” na drogach życia. Jezus, prosząc, by mógł przyjść do twego domu, jak to uczynił w przypadku Zacheusza, wzywa ciebie po imieniu. Twoje imię jest Mu drogie”.

Następnie ks. Marek Dumin przedstawił zgromadzonym główne zagadnienia poruszane w czasie XIV Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które odbyło się w Drohiczynie:
1. Dokument Przygotowawczy XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego tematem będzie: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”.

2. Organizacja Światowych Dni Młodzieży 2019 w Panamie:
Odbędą się one w dniach od 22-27 styucznia 2019 r., a tydzień wcześniej będzie etap diecezjalny. Dla młodzieży z Polski zarezerwowane jest 2.200 miejsc na te wydarzenia w trzech diecezjach: Bocas del Toro, Chitré oraz Colón. Wstępnie podjęto decyzję o zakwaterowaniu pielgrzymów z diecezji kieleckiej w diecezji Chitré. Koszt wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży do Panamy szacowany jest na ok. 6.000 zł. Informacji o Panamie można szukać na stronie: www.misjapanama.pl, którą prowadzi jedyny polski misjonarz w Panamie, ks. Józef Gwóźdź SVD.

3. Niedziela Palmowa, w najbliższych 3 latach, świętowana będzie w duchu maryjnym, a hasłami jej będą:
2017: „Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny”
2018: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga”
2019: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa” – hasło Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

W tym roku - w Wigilię Niedzieli Palmowej - chcemy zaprosić młodzież diecezji kieleckiej wraz z jej duszpasterzami na popołudniowe spotkanie modlitewne w Kielcach, od godz. 15.00. Szczegółowy program zostanie podany wkrótce. W piątek natomiast zachęcamy do przeżycia w parafiach Drogi Krzyżowej opartej na rozważaniach ze Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

W spotkaniu uczestniczyli: bp Jan Piotrowski, ks. Łukasz Zygmunt - diecezjalny duszpasterz młodzieży, ks. Marek Blady, ks. Marek Dumin, a także Artur Podgórski, Anna Mazur, Patryk Celebański, Łukasz Wasilewski, Dominika Krzemińska, Paulina Krzemińska, Piotr Ziętal, Marcin Karbownik oraz Monika Nawrot.

Monika Nawrot