Spotkanie Podwórkowych Kółek Różańcowych u Salezjanów

Msza św. pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka, telefoniczne połączenie z Madzią Buczek, modlitwa kółek różańcowych, koncert zespołu „Arianie”, spotkanie parafian przy stole – tak w niedzielę, 27 stycznia 2013 r. w kościele Krzyża Świętego świętowano jubileusz 100-lecia parafii. Prowadzący ją księża salezjanie zaplanowali parafialne obchody na cały rok.

Przed Mszą św. nastąpiło telefoniczne połączenie z Madzią Buczek, twórczynią Podwórkowych Kółek Różańcowych, która nie mogła dzisiaj, tak jak wcześniej zaplanowano, przyjechać do Kielc, ale przekazała pozdrowienia dla czcicieli różańca i apelowała o częstą i szczerą modlitwę różańcową, która przemienia życie i losy świata.

Mszy św. przewodniczył bp Marian Florczyk. W homilii podkreślał m.in., że dzisiejszy świat walczy z wartościami wyrażonymi w nauce Jezusa, Boskie prawa usiłuje się zastąpić ludzkimi, a poprzez różne ustawy i rozwiązania codziennego życia walczy się z Dziesięcioma Przykazaniami.

W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Kielc Wojciech Lubawski, starosta kielecki Zdzisław Wrzałka i senator Krzysztof Słoń.

W oprawę liturgiczną Mszy św. zostały zaangażowane dzieci niepełnosprawne, np. niewidomy ministrant Mateusz Młynarczyk, posługujący się w czytaniu Pisma Świętego alfabetem Braille’a.

Po Mszy św. odbyła się adoracja Dzieciątka Jezus i pobłogosławienie zebranych figurką Dzieciątka z Betlejem. Było także wspólne kolędowanie i poczęstunek, m.in. żurek i ciasta przygotowane w parafii oraz spotkanie m.in. członków kółek różańcowych z o. Piotrem Dettlaffem z Radia Maryja. Dla parafian i gości zaśpiewali także „Arianie”. Przebieg uroczystości był transmitowany przez Radio Maryja.

„Przeżywamy rok jubileuszowy stulecia naszej parafii i chcielibyśmy, aby każdy miesiąc wiązał się z jakimś pożytkiem duchowym, aby przemodlić i przepracować ten jubileusz” – wyjaśnia KAI ks. proboszcz Zygmunt Kostka SDB.

Styczniowe obchody w zakresie świętowania jubileuszu, rozpoczęło błogosławieństwo udzielane figurką Dzieciątka Jezus z Betlejem. W święto Trzech Króli specjalne błogosławieństwo otrzymały matki oczekujące potomstwa. Natomiast do 30 stycznia potrwa nowenna do św. ks. Jana Bosko, założyciela zgromadzenia salezjanów. Zakończy ją 31 stycznia uroczystość ku czci św. Jana Bosko z udziałem bp. Kazimierza Gurdy i przedstawicieli życia zakonnego.

A już w lutym – ciekawe konferencje na temat jakości wiary, spotkanie z parafianami żyjącymi w związkach niesakramentalnych oraz parafialne „dzieło ekspiacji za grzechy” – budowa studni w Czadzie, gdzie pracują salezjanie.

Parafia pw. św. Krzyża w Kielcach została erygowana 13 czerwca 1913 r. przez bp. Augustyna Łosińskiego. Wydzielono ją z parafii katedralnej. Od 1918 r. parafią kierują księża salezjanie. Liczy ona ponad 9 tys. wiernych.

dziar
tekst za: www.ekai.pl