Spotkanie Szkolnych Kół Caritas

Gra Miejska „Drogami Miłosierdzia” dla wolontariuszy, Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, dialogowane spotkanie młodzieży diecezji z biskupem kieleckim – tak wyglądał dzisiejszy zlot Szkolnych Kół Caritas w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, z udziałem ok. 300 młodych ludzi z całej diecezji.

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w kościele akademickim św. Jana Pawła II. Bp Jan Piotrowski nawiązał w homilii do Roku Miłosierdzia i służebnych postaw wobec bliźnich, których kuźnią są Szkolne Koła Caritas.

W krótkich filmikach promujących działalność SKC pokazano m.in. działalność pierwszego szkolnego koła z Włoszczowy, a także ciekawe formy pracy w Zespole Szkół Katolickich Diecezji Kieleckiej i Zespołach Szkół Doskonalenia Zawodowego.

Młodzież skorzystała z szansy spotkania z bp. Piotrowskim i zadawała mnóstwo pytań. Pytała m.in., jak biskup zapatruje się na sprawy wolontariatu, czy sam był wolontariuszem, jakie – zdaniem gospodarza diecezji – są najpilniejsze potrzeby oraz, czy angażował się w młodości w sprawy społeczne.

„Czasy były nieco inne i działalność społeczna też była inna” – mówił bp Piotrowski. Wspomniał, że nawet dostał nagrodę na pracę społeczną oraz jak to w grupie 80 kleryków poszli oddać krew dla chorego księdza wychowawcy.

W Szkole Podstawowej Nr 33 w Kielcach w Szkolnym Kole Caritas jest blisko setka dzieci. – „Chyba największym dla nich przeżyciem jest roznoszenie paczek z zebranej przez nas żywności w Wielką Sobotę w parafii Ducha Świętego” – mówi katechetka Danuta Koperny. Z kolei Julia Prus z parafii Chełmce bardzo lubi angażować się w akcje na rzecz hospicjum i chorych.

Oczekiwaną częścią wydarzenia była terenowa Gra Miejska „Drogami Miłosierdzia”. 20 drużyn składających się z wolontariuszy reprezentujących różne szkoły odwiedziło kilkanaście miejsc związanych z uczynkami miłosierdzia, korzystając ze wskazówek zawartych w kopertach.

Podsumowanie zabawy odbyło się w Parku Miejskim w Kielcach, gdzie był poczęstunek dla wszystkich oraz mnóstwo atrakcyjnych nagród.

Wydarzenie zakończyła wspólna Koronka do Bożego Miłosierdzia.

W diecezji kieleckiej działają 73 Szkolne Koła Caritas. Skupiają wolontariuszy, którzy pod opieką nauczycieli angażują się w różne dzieła miłosierdzia m.in. zbiórki żywności, kampanię Pola Nadziei, pomoc w nauce, odwiedziny chorych, akcje na rzecz misji itp.

dziar
tekst za: www.ekai.pl