Spotkanie ze "Sprawiedliwym wśród Narodów Świata"

W Zespole Szkół Sióstr Nazaretanek w Kielcach gościła dzisiaj 70-osobowa grupa maturzystów z Jerozolimy z nauczycielami. Młodzi Izraelczycy spotkali się tam z odznaczonym medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” 92-letnim ks.Witoldem Stolarczykiem.

Ks. Stolarczyk opowiadał młodzieży o okolicznościach przechowywania przez jego rodzinę podczas okupacji żydowskiej rodziny Pankowskich, przybyłej ze Śląska. Młodzież zadawała bardzo wiele pytań, np. czy w narażaniu życia za Żydów nie przeszkadzała Polakom odmienna narodowość, tradycja, religia oraz czy fakt ratowania Żydów wpłynął na decyzję o kapłaństwie? Ks. Stolarczyk bardzo ciepło wspomniał także swój pobyt w Izraelu.

W spotkaniu z ks. Stolarczykiem uczestniczyli też uczniowie szkoły sióstr nazaretanek wraz z nauczycielami oraz m.in. Peter Grinfeld – świadek Auschwitz, jedna z ofiar „eksperymentów” dr. Mengele.

92-letni ks. Witold Stolarczyk został odznaczony wraz z rodzicami medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” w 1995 r.

Stolarczykowie mieszkali w Dąbrowicy, niedaleko Włoszczowy. W czasie okupacji zaangażowani byli w działalność niepodległościową, a Witold uczył się na tajnych kompletach.

W 1941 r. do gospodarstwa Stolarczyków przybyli Róża i Czesław Pankowscy z Katowic, wraz z dziećmi: Józefem, Ireną i Marią. Po roku dołączyła siostra Róży, Maria Krieger. Pankowscy i Maria Krieger żyli w jednej z izb budynku mieszkalnego. Nie płacili za wynajem, próbowali natomiast zarobić na żywność. Na przełomie roku 1941 i 1942 handlowali mąką.

Później Czesław Pankowski wraz z synem zasilili szeregi Armii Krajowej, a za swą służbę otrzymywali żołd. Pani Róża wraz z siostrą i córkami ukrywała się w Dąbrowicy. W sierpniu 1944 r. należący do konspiracji granatowy policjant zawiadomił rodzinę Stolarczyków, że ktoś złożył na nich donos. Żydówki musiały ukryć się w lesie, ale Witold Stolarczyk przez cały czas donosił im żywność.

Potomkowie uratowanych Żydów odnaleźli i odwiedzili księdza na początku lat 90.

W ramach całodziennej wizyty młodych Izraelczyków w Kielcach odbyły się także warsztaty w grupach, których celem było wyartykułowanie różnic i podobieństw między młodymi Polakami, a Izraelczykami. – „Odkrywaliśmy wspólnie, że lubimy i cenimy podobne rzeczy i mało co tak naprawdę nas dzieli” – mówi KAI s. Alina Furczyk, nauczycielka języka polskiego ze szkoły sióstr nazaretanek.

Ważnym punktem programu była wizyta na kieleckim cmentarzu żydowskim na Pakoszu, gdzie przewodniczka Yad Vashem, Adina Shtoyer przypomniała historię pogromu kieleckiego. Młodzi Polacy przygotowali biało–czerwone róże, a Izraelczycy świeczki z imionami zamordowanych. Odmówiono kadisz, przypomniano m.in. słowa bł. Jana Pawła II, a polska młodzież odśpiewała hymn izraelski na cztery głosy.

Izraelska grupa od kilku dni przebywająca w Polsce. Odwiedzi m.in. Kraków, Auschwitz Birkenau i Kazimierz Dolny.

Wizyta odbyła się w ramach projektu „Bliżej siebie”, realizowanego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz m.in. Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.

W ramach projektu we wrześniu 2011 r. i marcu 2012 r. w nazaretańskiej szkole w Kielcach odbyły się wizyty studyjne młodzieży z Izraela. Zespół Szkół Sióstr Nazaretanek im. św. Jadwigi Królowej zawarł także umowę partnerską ze szkołą z Hadery w Izraelu.

dziar,  br
tekst za: www.ekai.pl