Stała formacja młodych kapłanów

W ubiegły weekend zakończyły się Dni Formacji Permanentnej Młodych Kapłanów, które odbywały się w dniach 22-23 oraz 29-30 listopada 2013 r. w Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszycach. Do udziału zostali zaproszeni przez ks. Tomasza Rusieckiego, kapłani wyświęceni do pracy duszpasterskiej w naszej diecezji w latach 1999-2013.

Tematyka poruszana w czasie spotkania dotyczyła kapłana penitenta i jego posługi w konfesjonale oraz problemów z nią związanych. Wykłady prowadził ks. prof. Roman Kuligowski, teolog i moralista. W swoim wykładzie zatytułowanym „Wiara i nawrócenie”, ks. Kuligowski krótko omówił m.in. etapy formacji sumienia, odnosząc się do obecnej sytuacji oraz katechezy.

Prelegent podkreślał, że proces kształtowania sumienia odbywa się stopniowo, w miarę osobowościowego dojrzewania zarówno na płaszczyźnie duchowej jak i psychicznej. To dojrzewanie obywa się w wolności. – „Wolność nie może przerodzić się w swawolę. Wolność zawsze jest z prawdą. Tam, gdzie nie ma prawdy nie ma wolności. Nie wszystko co jest prawdziwe, należy czynić” – mówił ks. Kuligowski.

Po wykładzie była możliwość zadawania pytań i dyskusji.

Spotkanie zakończyło się Mszą św. koncelebrowaną w kaplicy ośrodka rekolekcyjnego.

Prowadzenie formacji stałej kapłanów, która ma za zadanie pogłębiać świadomość u kapłanów uczestnictwa w zbawczej misji Kościoła (zob. Pastores dabo Vobis, 75), jest konieczne do właściwego życia duchowego kapłana i jego posługi duszpasterskiej wśród wiernych. Ma ona pomóc każdemu kapłanowi w osiąganiu celu swojego powołania, którym jest służba Bogu i ludziom a także w rozwoju własnej osobowości ludzkiej na każdym etapie życia i rodzaju zleconego mu zadania (por. Dyrektorium o posłudze i życiu kapłanów, 67, 71, 81).

Ks. Krzysztof Tkaczyk