Stuosobowa grupa młodzieży diecezji kieleckiej wróciła z ESM w Rzymie

Ok. stu osób z diecezji kieleckiej – uczestników Europejskiego Spotkania Młodych w Rzymie w dniach 28 grudnia - 2 stycznia, wróciło wczoraj do Kielc. „Młodzież dała świadectwo jedności Kościoła w Polsce, w Europie, na świecie. Dla wielu to był to także pierwszy kontakt z Wiecznym Miastem” – mówi ks. Marcin Boryń, organizator i opiekun grupy.

Młodzi ludzie ciepło wspominają gościnność rzymian oraz poczucie jedności w wierze i we wspólnocie Kościoła podczas spotkania z Ojcem Świętym - „trwanie w ciszy modlitwy, pomimo zebranych kilku tysięcy osób”. Pobyt, zdaniem ks. Borynia, sprzyjał otwarciu się na ekumenizm we wspólnej modlitwie w grupie protestantów i prawosławnych, złożeniu indywidualnych zobowiązań w Roku Wiary i poznawaniu w grupach Wiecznego Miasta. Zwiedzano bazylikę św. Piotra, kościoły Rzymu, Koloseum, Katakumby.

„Jesteśmy dumni także z powodu obecności z nami bp. Kazimierza Gurdy, który wraz z trzema innymi biskupami polskimi towarzyszył młodzieży. Była okazja do osobistych spotkań, ksiądz biskup spędzał z nami sporo czasu, zapraszał nawet na kawę” – dodaje ks. Boryń.

Młodzi ludzie uczestniczyli w codziennych spotkaniach dyskusyjnych i ekumenicznych nabożeństwach. Nowy Rok witali na czuwaniu w kościołach parafialnych oraz na integracyjnej fieście.
Do Rzymu wybrali się młodzi z parafii kieleckich m.in.: św. Wojciecha, św. Jadwigi Królowej, św. Franciszka z Asyżu, Miłosierdzia Bożego, z Buska Zdroju, Łopuszna, Jędrzejowa. Przez kilka ostatnich miesięcy uczestniczyli w przygotowaniach formacyjnych, prowadzonych w oparciu o materiały Wspólnoty Braci z Taizé i wtorkowych modlitwach o pokój w kaplicy ojców kapucynów. Punkty formacyjne znajdowały się w parafii ojców kapucynów w Kielcach, w Busku – Zdroju, we Włoszczowie.

Młodzieży w wyjeździe do Rzymu towarzyszyli m.in. o. Adam Sroka proboszcz parafii św. Franciszka z Asyżu, ks. Sławomir Sarek – rzecznik kieleckiej kurii, ks. Kamil Banasik, ks. Józef Majchrzyk.

W 2011 r. w ESM organizowanym przez Ekumeniczną Wspólnotę Braci z Taize uczestniczyło 50 osób z diecezji kieleckiej, w tym roku – dwukrotnie więcej, z czego połowa po raz pierwszy zdecydowała się na tego typu wyjazd.

dziar
tekst za: www.ekai.pl