"Świat się zatrzymał, a my jesteśmy na pustyni" - pierwszy dzień Rekolekcji Katedralnych

W wielu kościołach diecezji kieleckiej nie odbędą się w tym roku Rekolekcje Wielkopostne. W tych dniach trwają Rekolekcje w Bazylice Katedralnej w Kielcach, które głosi ks. prałat Dariusz Gącik – Wikariusz Generalny.

- Te trudne wydarzenia, które przeżywa nasza Ojczyzna, nasza diecezja, nasze miasto i każdy z nas, są wezwaniem do zatrzymania się w biegu codziennego życia i zaproszeniem do odpowiedzi na pytania: kim jestem, jaki sens ma moje życie, dokąd zmierzam - mówił w homilii ks. Dariusz Gącik.

Duchowny zaznaczył, że ten szczególny czas, w którym obecnie się znajdujemy jest dla nas wszystkich wielką próbą miłości do bliźniego, ale też szansą na wybranie właściwego kierunku w życiu i pójścia śladem Jezusa Chrystusa.

- Te wydarzenia są wezwaniem do nawrócenia, pokuty, gorliwej modlitwy i zadośćuczynienia za grzechy nasze i całego świata. Te wydarzenia są również wezwaniem do zobaczenia wokół siebie drugiego człowieka, starego, chorego, bezradnego, obarczonego brzemieniem cierpienia fizycznego i psychicznego. Jest to możliwe tylko po przekroczeniu granicy własnego egoizmu, który trzyma nas w niewoli i wskrzeszeniu w sobie okruchów wrażliwości - mówił ks. Gącik.

Jak podkreślił, te wydarzenia są również dla nas próbą naszej wiary.

- Doświadczamy bowiem ograniczeń w jej praktykowaniu i niedogodności życiowych związanych z obecną sytuacją. Świat się zatrzymał, a my jesteśmy na pustyni, gdzie Pan Bóg pragnie mówić do naszego serca - dodał.

Przypomnijmy, że w piątek rząd wprowadził zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. W związku ze stanem epidemicznym, polscy biskupi udzielili także dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. Dotyczy ona osób starszych, chorych, posiadających jakiekolwiek objawy infekcji, dzieci, młodzieży oraz ich opiekunów, a także wszystkich, którzy obawiają się zarażenia.

Biskupi zachęcają, aby w tym czasie łączyć się na modlitwie poprzez transmisje np. w radiu i telewizji.

tekst za: radio.kielce.pl

>> Posłuchaj całej nauki rekolekcyjnej