Święcenia prezbiteratu u cystersów

Jędrzejowscy cystersi, parafianie oraz licznie przybyli goście zgromadzili się w sobotę 25 lutego w kościele klasztornym, aby pod przewodnictwem Pasterza Kościoła Kieleckiego, celebrować liturgię święceń prezbiteratu.

Uroczystość miała miejsce w przededniu Wielkiego Postu, którego punktem kulminacyjnym będzie misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas Ostatniej Wieczerzy, jaką spożył On ze swoimi Apostołami w Wieczerniku, pozostawił swoim przyjaciołom rodzaj testamentu w słowach: To czyńcie na moją pamiątkę i polecił, aby tajemnicę Jego śmierci sprawowali do końca świata przez sakramentalne znaki chleba i wina.

Zatem liturgia święceń, uroczyście przeżywana w prastarym kościele opackim, była swego rodzaju przygotowaniem do głębszego uczestnictwa w wielkanocnych tajemnicach. Dzięki posłudze Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, Kościół święty, a w nim Zakon Cysterski wzbogacił się o jednego prezbitera, br. Grzegorza Brodackiego. Będzie on odtąd wypełniać w osobie Chrystusa-Głowy zadanie nauczania, uświęcania i kierowania.

W jędrzejowskim świętowaniu wzięli udział rodzice i krewni neoprezbitera, zaprzyjaźnieni kapłani, bracia franciszkanie z Katowic-Panewnik, gdzie brat Grzegorz odbywał seminaryjną formację, oraz mnisi cysterscy z Wąchocka i Szczyrzyca.

Nowy kapłan jest dla tutejszych wspólnot – zakonnej i parafialnej darem Boga bogatego w miłosierdzie. Ufamy, że jako dar, zostanie przyjęty, że ucieszy tych, pośród których Bóg go postawił oraz będzie dla nich narzędziem Bożego błogosławieństwa.