Święto Patronalne Akcji Katolickiej

„Jego Królestwo dalekie jest od światowej koncepcji sprawowania władzy i nie okazuje swoim poddanym jakiejś niezwykłej mocy ani tyranii. Ale to właśnie Królestwo uzdalnia ludzi żyjących w przestrzeni ogarniętej darem Dobrej Nowiny do autentycznej miłości, sprawiedliwości, nadziei i prawdy” – mówił w Bazylice Katedralnej Biskup Kielecki Jan Piotrowski, przewodnicząc Eucharystii w święto Chrystusa Króla.

W homilii Pasterz Kościoła Kieleckiego rozważał różnice pomiędzy „Królestwem nie z tego świata”, a tendencjami rządzącymi monarchiami ziemskimi. Przypomniał, że dzisiejsze święto jest zarazem dniem patronalnym Akcji Katolickiej i w tym kontekście nawiązał do postaci bp. Czesława Kaczmarka.

– „Naszego Króla nie zapowiadają liczne dzieła i opracowania, ale wyłącznie objawione słowo Boże w Piśmie Świętym, a intuicyjnie potrzebę takiego Króla odczuwa od zawsze ludzkie serce, które za Nim tęskni” – mówił biskup.

Wskazał na odmienność Bożego Królestwa. – „Jest ono zdecydowanie inne niż to ludzkie, ze swoimi prawami, kodeksami, różnymi formami posług koniecznych i tych, które ludzie generują na własne potrzeby” – zauważył. – „Królestwo głoszone przez Jezusa jest wieczne i powszechne, jest to Królestwo prawdy i życia, Królestwo świętości i łaski, sprawiedliwości, miłości i pokoju” – podkreślał biskup kielecki.

Królestwo Boże, jak zaznaczył, „obnaża nietrwałość tego, co ludzkie”. Hierarcha podkreślił również „konieczność szukania swego szczęścia poza ziemskim wymiarem naszego życia” i przypomniał, że „wiedza o Królestwie Bożym nie jest wiedzą tajemną, ale prawdą objawioną” oraz że „nikt nie jest z tego Królestwa wykluczony, jeśli jest tylko otwarty na łaskę Bożego Miłosierdzia”.

Bp Piotrowski przypomniał także genezę święta Chrystusa Króla, ustanowionego w 1925 r., oraz szczególne zasługi bp. Czesława Kaczmarka, który cześć dla Chrystusa Króla połączył ze swoim biskupim zawołaniem „Omnia pro rege Christo” i jego zasługi dla upowszechniania w diecezji Akcji Katolickiej.

– „Jedynie prawdziwym dobrem człowieka jest miłość, jaką światu ofiarował Bóg w Jezusie Chrystusie Synu Bożym, którego liturgia nazywa Królem Wszechświata” – podkreślał bp Piotrowski.

Dzisiaj po raz pierwszy biskup kielecki uhonorował specjalnym medalem „Pro Christo Rege et Ecclesia” osoby zaangażowane w życie parafii i diecezji oraz pełniące wiele bezinteresownych posług. Medal z rąk biskupa kieleckiego otrzymali: Zofia Król z Miechowa, Stefania Szumilas z Oleszek i Stefan Piotrowski z Kielc.

Medal, jak zapisano w dekrecie, stanowi „wyróżnienie i podziękowanie dla osób zaangażowanych w posługę duszpasterską i katechetyczną”. Będzie od tej chwili przyznawany rokrocznie także jako „nagroda wyróżniająca działalność osób i instytucji promujących kulturę chrześcijańską w Kościele kieleckim”.

dziar
tekst za: ekai.pl