Świętokrzyskie Misterium Męki Pańskiej w Kielcach

Biskupi kieleccy i tłumy kielczan, pomimo ulewnego deszczu, przeszli ulicami miasta uczestnicząc w wielkowtorkowej Drodze Krzyżowej. Nabożeństwo nazwane w tym roku „Świętokrzyskim Misterium Męki Pańskiej”, odbyło się z udziałem wspólnot, zakonów, solistów i zespołów.

Zostało ono zorganizowane w historii Kielc po raz 14 z inicjatywy duszpasterstwa akademickiego oraz środowisk kulturalnych miasta. Jego pomysłodawcą był bp Marian Florczyk. Rozważania poszczególnych stacji odnosiły się do historii i postaci związanych z Kielecczyzną.

Misterium w późnych godzinach wieczornych, rozpoczęło się od przeniesienia krzyża przez konfratrów z Rycerskiego Grobu Bożego w Miechowie – do nawy głównej kościoła św. Wojciecha, gdzie ustawiono pierwszą stację. Lamentację wykonał miejscowy chór parafialny.

Krzyż do drugiej stacji ponieśli reprezentanci wymiaru sprawiedliwości i mediów. Wspominano przy niej pokolenia pierwszych kielczan pochowanych wokół najstarszej świątyni, jaką jest kościół św. Wojciecha. Rozważania przedstawił szef kieleckich strażaków – gen. Zbigniew Muszczak.

Następnie z towarzyszeniem młodzieżowej orkiestry dętej z Brudzowa procesja udała się w okolice getta. „Tu nieopodal dopuszczono się klęski człowieczeństwa, dopuszczając do eksterminacji naszych starszych braci w wierze (…).Przemień spojrzeniem swoim okrutne czyny ludzkości”– mówił Ryszard Nawrot w imieniu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Pieśń wykonał niewidomy solista, Wiesław Pawlak.

Z kolei przy stacji siódmej na kieleckim Placu Artystów Zofia Mamas ze Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej wspominała żołnierzy IV Pułku Legionów AK. Kolejne rozważania przedstawili m.in. prof. Stanisław Żak, prof. Stanisław Adamczak – reprezentujący środowiska naukowe, a w imieniu sportowców – Mirosława Sarna.

Miejska Droga Krzyżowa przeszła ulicami: Prezydenta Kaczyńskiego, Warszawską, Rynkiem, Leśną, Sienkiewicza, Zamkową, przez Pl. Panny Maryi.

Trwające ok. dwie godziny nabożeństwo misteryjne zakończyło się na Placu bł. Jana Pawła II przy kieleckiej Bazylice Katedralnej. Narratorem całości był ks. Rafała Dudała – diecezjalny duszpasterz akademicki. Treść rozważań przygotował Arkadiusz Szostak z Wojewódzkiego Domu Kultury.

dziar
tekst za: www.ekai.pl