Szkoła i Parafia w Kostomłotach uczcili bł. Jana Pawła II

Montaż słowno-muzyczny, uroczysty apel i nabożeństwo z uczczeniem relikwiami bł. Jana Pawła II – tak Zespół Szkół w Kostomłotach Drugich uczcił patrona swojej szkoły Kardynała Karola Wojtyłę z okazji 34 rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową.

Główne uroczystości odbyły się 19 października. Nad całością czuwał miejscowy katecheta ks. Tomasz Kaczówka przy pomocy katechetki i nauczycielek.  – Cieszę się, że udało się wszystko przygotować na czas i godnie uczcić Papieża Polaka w kolejną rocznicę wyboru na Biskupa Rzymu – mówi ks. Kaczówka. „Prace nad przedstawieniem trwały od kilkunastu dni. W jego przygotowanie aktywnie włączyli się uczniowie klas gimnazjalnych jak i szkoły podstawowej”.

Uroczystość rozpoczęła się w sali teatralnej. Na początku głos zabrała Grażyna Wierzchowska, vice-dyrektor Szkoły, która przedstawiła wszystkim uczniom cel spotkania i przywitała przybyłych gości. Następnie uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny o Papieżu Polaku.

Przeddzień wieczorem społeczność szkoły wraz z miejscowymi parafianami licznie zebrała się w kościele św. Andrzeja Boboli w Kostomłotach, gdzie uczestniczyli w nabożeństwie ku czci bł. Jana Pawła II. Specjalnie na ten dzień zostały sprowadzone do parafii relikwie Papieża Polaka, którym na zakończenie nabożeństwa wszyscy zebrani oddali cześć przez ucałowanie. Relikwie były obecne także podczas uroczystego apelu w Zespole Szkół.

Historia szkolnictwa w Kostomłotach jest dość długa, bo jej początki sięgają XIX wieku, kiedy to jeszcze nauka odbywała się w wynajmowanych od miejscowej ludności izbach a edukacja polegała głównie na opanowaniu umiejętności czytania i nauce katechizmu. W czasie I wojny światowej nauka nie ustała. Uczono się potajemnie w prywatnych domach chłopskich. Następnie powstały dwie małe szkółki w Kostomłotach i Miedzianej Górze, które zostały połączone w roku szkolnym 1922/23, dając początek trzyklasowej Szkole Powszechnej w Kostomłotach. Przez kolejne lata szkoła się rozbudowywała. Od 1 września 2007 r. funkcjonuje Zespół Szkół w Kostomłotach Drugich, w skład którego weszły: Publiczne Przedszkole, Szkoła Podstawowa im. 4 Pułku Piechoty Legionów AK i Gimnazjum im. Karola Wojtyły – Papieża Polaka. Dyrektorem Zespołu Szkół został mgr Piotr Kwiecień, który pełni tę funkcję do chwili obecnej.

mhas