Szopka z Jędrzejowa zajęła I miejsce w ogólnopolskim konkursie

W piątek, 22 lutego 2019 r. Komisja Konkursowa Ogólnopolskiego Konkursu na Parafialną Szopkę Bożonarodzeniową ogłosiła, że I miejsce zajęła szopka, która znajdowała się w Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie.

RANKING:

I miejsce - Sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka w Jędrzejowie (woj. świętokrzyskie)

II miejsce – Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej-Kochłowice (woj. śląskie)

III miejsce – Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hucie Mińskiej (woj. mazowieckie)

Wyróżnienie - Parafia pw. Św. App. Piotra i Pawła w Strzegomiu (woj. dolnośląskie)

Szopka w Jędrzejowie miała wysokość 7 m, szerokość 5,5. Hasło, które jej przyświecało to słowa „Wznieśmy serca. Pan jest z nami”. Dlatego oprócz tradycyjnych figur św. Rodziny, pasterzy, aniołów, Trzech Króli, zwierząt, znalazły się w niej scenki z życia cysterskiego, przedstawiającymi pracę zakonników (przy żniwach, we młynie, wypas owiec, łowienie ryb, pobieranie wody ze studni, pracujący w ogrodzie, budynek klasztoru), aby uzmysłowić, że Bóg jest wśród nas w naszej codzienności, w naszej pracy, trudach, a nie tylko w dzień pamiątki narodzin w Betlejem. W szopce znalazło się również oczko wodne z fontanną i żywymi rybkami. Elementy ruchome to cysters pobierający wodę ze studni i wiatraki. Szopka została przyozdobiona drzewkami jodły kaukaskiej. Gra światła (niebieskie i białe) wprowadziła  w nastrój nocy betlejemskiej.

Szopka składała się z ponad 100 elementów. Do budowy szopki wykorzystano dodatkowo niebieski materiał, siano, trzcinę, drewno, kamienie, mech, styropian.

NASZYM JĘDRZEJOWSKIM CYSTERSOM
- G R A T U L U J E M Y!