Tarczek: od rana w Środę Popielcową w gotyckim tryptyku odsłonięte są wyłącznie sceny pasyjne

Wysokiej klasy gotycki tryptyk w jednym z najstarszych kościołów diecezji kieleckiej – św. Idziego z XIII wieku, został tradycyjnie zasłonięty na czas Wielkiego Postu, natomiast zostały wyeksponowane wyłącznie sceny pasyjne z zewnętrznych skrzydeł tryptyku. „To uświęcony może nawet kilkusetletnią tradycją zwyczaj, który pomaga wiernym w kontemplacji Wielkiego Postu” – mówi KAI ks. Zbigniew Kądziela, proboszcz w Tarczku.

Poranna liturgia Środy Popielcowej w parafii Tarczek k. Bodzentyna w Górach Świętokrzyskich, ma charakterystyczny rys - od pierwszej porannej Mszy św. w tym dniu, w zabytkowym tryptyku ołtarzowym z ok. 1540 r. są eksponowane wyłącznie cztery sceny pasyjne: Upadek Jezusa pod krzyżem, Biczowanie, Ukoronowanie koroną cierniową, Zdjęcie z krzyża.

Śpiewając na wejście pieśń „Boże, w dobroci”, zamknęliśmy pozostałe części tryptyku, wyrażające m.in. Zmartwychwstałego Chrystusa, sceny z życia Matki Bożej, postaci świętych – opowiada ks. proboszcz Zbigniew Kądziela. Dopiero w Wielką Sobotę, podczas śpiewu hymnu „Chwała na wysokości Bogu”, jest ponownie odsłaniany cały tryptyk.

Renesansowy tryptyk z Tarczka jest datowany na ok. 1540 rok i stanowi jeden z najcenniejszych elementów wnętrza zabytkowego kościoła. Znajdował się on wcześniej w kościele w Bodzentynie, a być może także w Krakowie - w kościele mariackim, gdzie miał być zastąpiony „Zaśnięciem Marii Panny” Wita Stwosza.

Pierwsze wzmianki o Tarczku jako osadzie pochodzą z XI wieku. Pierwotny kościół murowany, romański z XIII wieku, został przebudowany w XVI w. (fasada zachodnia), konsekrowany był w 1591 roku. W latach 70. XX w. odkryto portal romański. Najstarsza część kościoła to prezbiterium oraz częściowo odsłonięta polichromia we wnętrzu.

Kościół parafialny wzniesiony w Tarczku stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w regionie świętokrzyskim. Figuruje we wszelkich przewodnikach i często odwiedzają go turyści. Założona kilka lat temu księga gości wskazuje, że w miesiącach letnich turyści odwiedzali Tarczek prawie każdego dnia.

Parafia liczy ok. tysiąca wiernych. W Wielkim Poście jest tutaj także organizowana wielkopiątkowa Droga Krzyżowa w terenie, po pięknej okolicy Gór Świętokrzyskich – Tarczka i Śniadki.

dziar
tekst za: www.ekai.pl