Tornister pełen uśmiechów

Caritas Diecezji Kieleckiej pragnie zaprosić do współpracy w przeprowadzeniu akcji "Tornister pełen uśmiechów".

Polega ona na przygotowaniu plecaków z wyprawką szkolną dla dzieci z ubogich rodzin. Wzorem kilkunastu diecezji w Polsce, gdzie akcja "Tornister pełen uśmiechów" dobrze funkcjonuje, pragniemy w tym roku zwrócić się do Księży z zachętą do włączenia się w akcję. Caritas wtedy przekazałaby do parafii stosowną liczbę pustych placaków (do uzgodnienia), następnie w parafii należałoby zachęcić wiernych do wypełniania placaków przyborami szkolnymi (zeszyty, długopisy, flamastry itp.). Darczyńcy mogliby włożyć też do plecaka karteczkę ze swoimi danymi, a wtedy obdarowane dzieci wysłałyby kartkę z podziękowaniem. Proponujemy, aby połowa wypełnionych w ten sposób plecaków pozostała do dyspozycji parafii, a drugą część należałoby przekazać do Biura Caritas w Kielcach na potrzeby dzieci z innych parafii.

Akcję należy przeprowadzić w drugiej połowie sierpnia.

Dotychczas organizowano wyprawkę szkolną na początku każdego roku szkolnego w ilości 400-500 szt. i przekazywano je przez Punkt Pomocy Doraźnej Caritas do rodzin, które zgłaszały się po taką pomoc (głównie rodziny ubogie, niepełne, wielodzietne). Sytuacja materialna tych rodzin potwierdzana była przez ośrodki pomocy społecznej lub parafie. Wyprawka zawierała  przybory szkolne plus plecak lub worek szkolny. Przeznaczano na ten cel środki własne (w miarę możliwości) oraz zachęcano do włączenia się darczyńców.

Nowy sposób przeprowadzenia akcji, we współpracy z Księżmi, pozwoli nie tylko pomóc większej ilości dzieci, ale też przyczyni się do uwrażliwienia wiernych na potrzeby ubogich dzieci w wyrównywaniu ich szans edukacyjnych.

Ks. Krzysztof Banasik
Zastępca Dyrektora