Trzech księży z naszej diecezji uczestniczy w Jubileuszu Kapłanów w Rzymie (nowe zdjęcia)

Ponad 6 tys. księży z całego świata bierze udział w rozpoczętym 1 czerwca w Rzymie Jubileuszu Kapłanów i Seminarzystów w ramach Roku Miłosierdzia. Naszą diecezję reprezentuje trzech kapłanów.

W skład delegacji z naszej diecezji weszli: ks. dr Adam Perz - kanclerz Kurii Diecezjalnej, ks. dr Andrzej Jankoski - ekonom diecezjalny i ks. kan. Adam Kędzierski - proboszcz parafii w Gorzkowie.

Główne uroczystości, połączone z rekolekcjami i trzema naukami, które wygłosi Franciszek, zaplanowano na 2 czerwca, ale już 1 czerwca o godz. 17.30 rozpoczęły się katechezy w 8 grupach językowych, m.in. polskiej. Hasłem tego spotkania są słowa papieża: „Na obraz Dobrego Pasterza kapłan jest człowiekiem miłosierdzia i współczucia, bliskim swemu ludowi i sługą wszystkich”.

Ten ogólnoświatowy złot duchownych i kandydatów do kapłaństwa rozpoczął się w środę po południu ich przejściem przez Drzwi Święte bazyliki św. Piotra. Potem w trzech innych rzymskich świątyniach jubileuszowych będą oni mogli uczestniczyć w adoracji Najświętszego Sakramentu i skorzystać z sakramentu pojednania.

O godz. 17.30 wyznaczeni biskupi rozpoczęli głoszenie okolicznościowych katechez w różnych kościołach Wiecznego Miasta w ośmiu grupach językowych: włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej, portugalskiej, niemieckiej i polskiej. Polakom z kraju i zagranicy nauki w bazylice św. Marka Ewangelisty na Campidoglio głosić będzie biskup pomocniczy z Krakowa Grzegorz Ryś. Innymi mówcami będą m.in. przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi (w grupie włoskojęzycznej), kard. José Luis Lacunza Maestrojuán z Panamy dla duchownych języka hiszpańskiego i prefekt Domu Papieskiego, sekretarz osobisty Benedykta XVI abp Georg Gänswein (grupa niemieckojęzyczna).

W czwartek 2 czerwca odbyły się rekolekcje, podczas których trzy nauki w trzech różnych rzymskich bazylikach większych wygłosił Ojciec Święty. Rozpoczeły się one kolejno o godz. 10, 12 i 16 w kościołach Matki Bożej Większej, św. Jana na Lateranie i św. Pawła za Murami. Kapłani i seminarzyści, zgromadzeni w tych świątyniach, wysłuchają katechez papieskich dzięki połączeniom na żywo zapewnianym przez Watykański Ośrodek Telewizyjny.

Bezpośrednio po zakończeniu ostatniej nauki Ojca Świętego rozpoczęły się w tych trzech bazylikach a także w kilku innych świątyniach rzymskich koncelebrowane Msze św. w różnych językach.

W piątek 3 bm. – w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego – o godz. 9.30 na placu św. Piotra rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem Franciszka, która zakończy Jubileusz Kapłanów i Seminarzystów. Zbiegnie się ona również z obchodami 160. rocznicy ustanowienia tego święta w Kościele powszechnym.

tekst za: www.ekai.pl

Foto: ks. Andrzej Jankoski