Trzy lata posługi w Kielcach biskupa Jana Piotrowskiego

- „Cenię sobie to, że jestem pasterzem Kościoła na Ziemi Świętokrzyskiej w Kościele Kieleckim - Kościele, który ma bardzo bogate tradycje i historię” – mówił bp Jan Piotrowski, który świętuje trzecią rocznicę Ingresu do Bazyliki Katedralnej.

Biskup stwierdził, że czas, który spędził w diecezji był dla niego bardzo owocny. Jak dodał, przez trzy lata przeżył w Kielcach wiele pięknych chwil. Hierarcha pytany o wyzwania, jakie stoją przed Kościołem Kieleckim w kolejnych latach stwierdził, że najważniejszym zadaniem będzie po prostu trzymanie się Ewangelii.

- „Życie wiary jest też życiem w codzienności. Ważne, aby było ono ozdobione wzajemnym szacunkiem i szlachetnymi czynami. Dziękuje wszystkim, którzy wspierają mnie modlitwą i dobrymi radami a czasem uwagami, bo te bywają w życiu przydatne” - powiedział.

Biskup Jan Piotrowski urodził się 5 stycznia 1953 r. w Szczurowej. Po ukończeniu szkoły średniej w Radłowie wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia prezbiteratu przyjął w Bazylice Katedralnej w Tarnowie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza 25 maja 1980 r. Po święceniach pracował w parafiach Przecław i Mielec. W latach 1984-1991 pełnił posługę misyjną w Republice Konga w Afryce.

W latach 1997-1999 podjął, posługę duszpasterską w jednym z ubogich przedmieść Limy, stolicy Peru. 14 grudnia 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował go biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. 11 października 2014 r. papież mianował go ordynariuszem kieleckim. 28 listopada 2014 r. objął rządy w diecezji kieleckiej, a dzień później odbył Ingres do Bazyliki Katedralnej.

tekst za: radio.kielce.pl

>> Komunikat Kurii Diecezjalnej