Tysiące kielczan na miejskiej Drodze Krzyżowej

Mimo silnego mrozu tysiące kielczan przeszło w Wielki Wtorek miejską Drogę Krzyżową, po raz pierwszy połączoną z pasyjnym widowiskiem pt. „Świętokrzyskie Misterium Męki Pańskiej”. Czternaście stacji wkomponowanych w historyczne miejsca kieleckiej starówki zbudowano między kościołem św. Wojciecha a Bazyliką Katedralną.

W procesji pasyjnej szli biskupi kieleccy, samorządowcy i parlamentarzyści z prezydentem miasta Wojciechem Lubawskim, członkowie Zakonu Grobu Bożego, rektorzy wyższych uczelni i nauczyciele akademiccy, artyści, przedsiębiorcy, sportowcy, dziennikarze i wielu innych mieszkańców Kielc. Krzyż niesiony na ramionach przedstawicieli różnych grup społecznych i środowisk poprzedzały żeńskie zgromadzenia zakonne oraz skauci z pochodniami.

Za kanwę misterium posłużyły sonety Adama Ochwanowskiego, do których muzykę napisał Bronisław Opałko. Rozważania do poszczególnych stacji przygotował Arkadiusz Szostak. Nagrywanie materiału dźwiękowego trwało trzy tygodnie.

Rolę Jezusa zaśpiewał Dariusz Bernatek, Judasza – Piotr Salata, Szymona Cyrenejczyka – Bronisław Opałko, w rolę Tomasza wcielił się Tomasz Kot. Kilkunastu aktorom towarzyszyły liczne chóry. Wyjątkową oprawę widowisku nadawał udział Kieleckiego Szwadronu Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich, Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawi Śmierci”.

Misterium jest kontynuacją wieloletniej tradycji ulicznej Drogi Krzyżowej, która odbywa się zawsze w Wielki Wtorek od kościoła św. Wojciecha do bazyliki katedralnej. Dzięki zaangażowaniu artystów, Miejska Droga Krzyżowa zyskała w tym roku rozbudowaną formułę.

Z kolei miejsca na uliczne stacje zostały tak wybrane, aby kontekst społeczno – historyczny miasta był tłem dla misterium. Przy kolejnych stacjach była mowa m.in. o historycznych początkach chrześcijaństwa przy kościele św. Wojciecha, o kieleckim getcie i zamordowanych przez Niemców Żydach, o bohaterstwie prezydenta z czasów okupacji - Stefana Artwińskiego, o zakatowanym przez Niemców harcerzu Szarych Szeregów - Wojtku Szczepaniaku. W rozważaniach kolejnych stacji nawiązywano także do bł. ks. Józefa Pawłowskiego i bp. Czesława Kaczmarka, do nauczycieli tajnego nauczania i więźniów politycznych.

Miejską Drogę Krzyżową zakończyło błogosławieństwo Biskupa Kieleckiego Kazimierza Ryczana oraz biskupów pomocniczych Mariana Florczyka i Kazimierza Gurdy.

Drogę Krzyżową i widowisko pasyjne przygotowali: Duszpasterstwo Akademickie przy Kurii Diecezjalnej i Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.

dziar
tekst za: www.ekai.pl