Uczciliśmy rocznicę poświęcenia Katedry

- „Chcemy dziękować Bogu za żywy Kościół i pokolenia wiernych, którzy się tu modlili" – mówił Biskup Kielecki Jan Piotrowski w czasie Mszy św. z okazji rocznicy poświęcenia Bazyliki Katedralnej w Kielcach.

Homilię w czasie Mszy św. wygłosił ks. prałat Lucjan Skolik, proboszcz parafii w Dąbrowie i dziekan dekanatu masłowskiego. Zwracał w niej uwagę między innymi na wyzwania stojące przed współczesnym Kościołem. – „Może ten dzisiejszy bezbożny świat robi miejsce dla Boga i woła na nowo o jego zamieszkanie? Bóg może zamieszkać tam, gdzie wspólnie stworzymy mu wolną przestrzeń dla Jego bycia. Gdy ktoś zechce zawładnąć miejscem Boga spotka tylko pustkę" - mówił ks. Skolik.

W 1171 r. w miejscu dzisiejszej Bazyliki Katedralnej powstał kościół wzniesiony przez biskupa krakowskiego Gedeona. Świątynia została poświęcona w 1728 roku przez biskupa krakowskiego Konstantego Szaniawskiego, a w 1805 roku podniesiono jej rangę do poziomu katedry.

26 września to także Dzień Kanoników Kapituły Katedralnej.

tekst za: em.kielce.pl

Zobacz: Galeria zdjęć

Foto: Janusz Kamiński - Studio "Kamyk"