Uczniowie z województwa świętokrzyskiego wzięli udział w konkursie papieskim

W  liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II, 22 października 2012 roku, w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. w Kielcach odbył się  I Konkurs Poezji i Recytacji im. bł. Jana Pawła II.

Wzięło w nim udział 120 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z terenu diecezji kieleckiej i województwa świętokrzyskiego.

Konkurs ten został zorganizowany przez Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II st. w Kielcach przy współpracy z parafią pw. św. Franciszka z Asyżu w Kielcach. Celem konkursu było rozwijanie talentów dzieci i młodzieży. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach głównych: „twórczość własna” oraz „recytacja”, a w każdej z nich uczestnicy podzieleni są na cztery grupy wiekowe.

Wszystkich przybyłych w nowej, pięknej szkole przywitał jej Dyrektor – Artur Jaroń. Pan Dyrektor opowiedział o idei konkursu i życzył wszystkim powodzenia. Uczestnicy recytacji udali się na konkursowe zmagania do sal Szkoły Muzycznej, a jurorzy twórczości własnej – do nadesłanych przez młodych poetów wierszy

Jednym z priorytetów organizatorów konkursu jest wręczenie upominków wszystkim uczestnikom. Upominki w postaci okazjonalnych kubeczków i długopisów ufundowały firmy: „Formaster S.A.” – właściciel marki „Dafi” oraz „Cedrox – Józef Cedro”. Nagrody dla laureatów przekazali oraz patronat nad tym przedsięwzięciem obieli: Bronisław Komorowski – Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Małgorzata Muzoł – Świętokrzyski Kurator Oświaty, Bożentyna Pałka-Koruba – Wojewoda Świętokrzyski, Wojciech Lubawski – Prezydent Kielc, Zdzisław Wrzałka – Starosta Kielecki.

Patronat medialny objęły następujące media: TVP Kielce, Niedziela Kielecka, Radio Plus Kielce, Tygodnik Kielce Plus, Echo Dnia. Warto dodać, że Radio Plus oraz Niedziela Kielecka przekazały także upominki książkowe dla uczestników i jurorów.

W jury twórczości własnej pracowali: Joanna Wójcik – nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół Plastycznych w Kielcach, ks. Grzegorz Stachura – katecheta, poeta, o. Sergiusz Ślęzak – poeta, kapelan w Centrum Onkologii w Kielcach.

Młodzi uczestnicy konkursu zaprezentowali swoje recytatorskie i twórcze umiejętności, udowadniając, że posiadają nie tylko wielką pasję, ale również ogromny talent. W poszczególnych kategoriach recytację dzieci młodzieży oceniali: Ewa Kowalczyk - nauczycielka języka polskiego w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej, Jolanta Korba – nauczycielka, a także katecheci: Aldona Chudak, Małgorzata Gębala, Marta Karyś, Anna Lewczuk, Beata Róg, Beata Stańczyk, Jerzy Skuczyński. Według Jurorów poziom konkursu był wysoki, a obrady były burzliwe.

Podczas finału zwycięzcom nagrody wręczali: Starosta kielecki - Zdzisław Wrzałka, Dyrektor Szkoły Muzycznej – Artur Jaroń oraz o. Adam Sroka – proboszcz parafii pw. św. Franciszka w Kielcach

- Jestem zaszczycony tym, że mogę wręczyć upominki niezwykle zdolnym, młodym ludziom. Trzeba doceniać ich talent i zaangażowanie w tej dziedzinie sztuki - powiedział starosta Zdzisław Wrzałka.

Konkurs umilały występy artystyczne uczniów szkoły muzycznej, która była gospodarzem wydarzenia.

W poszczególnych kategoriach nagrodzono:

RECYTACJA

Klasy I-III szkoły podstawowej

1. Agata Malecka – Szkoła Podstawowa w Bęczkowie (op. Edyta Jopowicz)

2. Paulina Kozłowska - Szkoła Podstawowa nr 2 w Kielcach  (op. Marta Karyś)

3. Katarzyna Kuchta - Szkoła Podstawowa nr 33 w Kielcach (op. Danuta Koperny)

Klasy IV-VI szkoły podstawowej

1. Paulina Korba – Szkoła Podstawowa w Ćmińsku (op. Anna Lewczuk)

2. Katarzyna Malecka – Szkoła Podstawowa w Bęczkowie (op. Edyta Jopowicz)

3. Natalia Jasińska – Szkoła Podstawowa w Porzeczu (op. Dariusz Kurpiński)

Gimnazjum

1. Maria Łozińska – Gimnazjum w Zespole Szkół Plastycznych (op. Marta Karyś)