Ulicami Kielc przeszedł Marsz Życia

Pod hasłem „Każde życie jest bezcenne” ulicami Kielc po raz szósty przeszli 29 maja uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny, niosąc transparenty z napisami: „Ratujmy rodzinę”, „Kochająca się rodzina – to najlepsza jest nowina”, czy „Silna rodzina = silny naród”. W wydarzeniu wzięło udział kilkaset osób.

Zgromadzeni najpierw wzięli udział we Mszy św. w Bazylice Katedralnej. Homilię wygłosił ks. dr Artur Skrzypek - duszpasterz rodzin diecezji kieleckiej. Zaapelował w niej o moralne zdrowie polskich rodzin, o poszanowanie każdego życia i społeczną troskę o dzieci w starzejącym się społeczeństwie polskim. Wskazał na Ewangelię, jako na podstawę szacunku dla rodzin.

„Musimy niepokoić się i z trwogą zastanawiać, co zrobić, żeby Pan Bóg obdarował nas większą liczbą dzieci, bo jest ich coraz mniej, a my jako społeczeństwo stajemy się coraz starsi” – mówił. „Dzisiaj w imię tolerancji dąży się do zmiany Ewangelii, przy której powinniśmy trwać. Kościół powinien podjąć ważną walkę o rodzinę i demaskować hipokrytów, którzy fałszywie próbują mówić o ich dobru. Nie ma innej Ewangelii niż Ewangelia Życia" – podkreślił ks. Skrzypek.

Marsz po Mszy św. wyruszył w stronę Parku Miejskiego. Uczestnicy wyróżniali się pomarańczowymi czapeczkami, nieśli transparenty i wiatraczki, wznosili okrzyk pro-life.

„Marsz jest także formą hołdu dla Ojca Świętego, który w Masłowie 3 czerwca 1991 r. apelował o Polaków o ochronę każdego życia i rodziny. Za kilka dni mija 25 lat od tego wydarzenia” – mówi KAI w imieniu organizatorów ks. kan. Sławomir Sarek.

Na zakończenie w muszli koncertowej w Parku Miejskim odbył się Festyn Rodzinny „Bądźmy razem”, przygotowany przez Caritas Diecezji Kieleckiej oraz Fundację Vice Serce Dzieciom.

Dla najmłodszych z okazji Dnia Dziecka zostały przygotowane liczne atrakcje m.in. występy muzyczne młodych artystów z Młodzieżowego Domu Kultury, „Józefowych Kwiatków”, konkursy, gry i zabawy. Wszystkie dzieci otrzymały słodki poczęstunek. Partnerem Strategicznym imprezy jest Jeronimo Martins, właściciel sklepów Biedronka, który przekazał dla dzieci 2 tysiące paczek z upominkami.

Podczas festynu była także możliwość skorzystania z porady doradców życia rodzinnego przy stoisku Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin oraz z zakresu naprotechnologii przy osobnym stoisku ze specjalistami w leczeniu niepłodności. Można wysłuchać świadectw.

Marsz, zorganizowany przez Diecezjalną Radę Ruchów, Duszpasterstwo Małżeństw i Rodzin we współpracy z Caritas Diecezji Kieleckiej, łączy się w tym roku z 25. rocznicą pobytu papieża Jana Pawła II na ziemi świętokrzyskiej i papieskim apelem o trwałość małżeństw i rodzin. W organizację Marszu zaangażowały się kieleckie wspólnoty, grupy, ruchy i stowarzyszenia: Ruch Światło-Życie, Domowy Kościół, Apostolat Maryjny i Neokatechumenat.

dziar
tekst za: www.ekai.pl

Przeczytaj: Komunikat Kurii Diecezjalnej

Zobacz: Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM