Urodziny Maryi w Piekoszowie

„Była blisko Boga i nie przeszkadzało jej w tym nic: ani praca, ani bliscy, ani ubóstwo, ani też miłość, jaką obdarzył ją Józef” – mówił o Maryi bp Kazimierz Ryczan podczas Mszy św. w Piekoszowie, gdzie w Święto Narodzenia NMP obchodzono parafialny Odpust.

Biskup Kielecki w swojej homilii zwrócił uwagę zebranych zwłaszcza na wartości rodziny i domu rodzinnego, które to szczególnie wyraźnie wpisują się w atmosferę i przesłanie tego maryjnego święta. „Wierzyć, kochać, wreszcie modlić się uczymy się w rodzinie” – zaznaczył bp Ryczan, dodając również, że historia o narodzinach Maryi, choć sprzed dwóch tysięcy lat, jest jak najbardziej aktualna i dzisiejsza. Bo rodzina jest taka sama, jak dawniej. Narodziny dziecka i jego wychowanie są takie same, jak dawniej. Grzech i problemy w rodzinie są takie same, jak dawniej. Miłość rodzinna jest taka sama, jak dawniej. Maryjo, przykładamy naszą miłość do Twojej miłości i postanawiamy poprawę.

Święto Narodzenia NMP w Piekoszowie było okazją do dziękczynienia Bogu zarówno za dar życia Maryi, jak i za tegoroczne plony. Przedstawiciele wszystkich parafii dekanatu piekoszowskiego, jeszcze przed rozpoczęciem Eucharystii, złożyli przed odnowionym ołtarzem polowym okazałe wieńce dożynkowe, jak również dary: chleb, winogrona, pierwociny zbóż, a także warzywa i kwiaty. Dary te symbolizowały przekonanie o pochodzeniu wszelkiego dobra od Boga, którego łaska wychodzi zawsze naprzeciw ludzkiej pracy. „Życie i błogosławieństwo są w rękach Boga, dlatego dziękujemy za chleb, za pomyślność, za domy nasze. Pod opieką Maryi Piekoszów w ciągu ostatnich lat urósł i społecznie, i gospodarczo” – wołał kaznodzieja.

Obchody odpustowe wzbogacił także występ zespołu „Servi Domini Cantores” w składzie: ks. Robert Kaczorowski z Gdańska, ks. Paweł Sobierajski z Sosnowca oraz o. Rafał Kobyliński SJ z Poznania, którym akompaniował pianista, a zarazem prorektor Akademii Muzycznej w Katowicach, prof. Grzegorz Biegas. Śpiewający duchowni zachęcili wiernych do wysłuchania tego „koncertu urodzinowego dla Maryi”, prezentując kompozycje takich autorów, jak Schubert, Verdi czy Bizet. W repertuarze tego wyjątkowego koncertu nie mogło zabraknąć oczywiście utworu „Ave Maria” ku czci patronki parafii, jak również wielu innych pieśni i fragmentów operowych arii.

Wojciech Baran