W Brzezinach pamiętają o zmarłym proboszczu

W dniu 23 września 2018 r. w Parafii Brzeziny odbyła się II Wieczornica im. Ks. Jana Pragnącego pt. „Dobry przyjaciel jest wielkim darem nieba”. Jest ona żywym pomnikiem pamięci parafian o swoim wieloletnim proboszczu, organizowana z okazji jego urodzin.

Wydarzenie przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół Brzezin i Podwola, Duszpasterstwo Młodzieży GÓRA oraz Parafialny Zespół Caritas. Spotkanie rozpoczęła msza święta w intencji śp. Ks. Jana. Później wszyscy przeszli do Szkoły Podstawowej w Brzezinach.

W tym roku parafianie postanowili zaprezentować sztukę opartą na książce „Mały Książę”. Utwór ten był jednym z ulubionych dzieł ks. Jana Pragnącego. Często cytował na kazaniach mądrości w nim zawarte. W postacie z „Małego Księcia” wcielili się mieszkańcy Brzezin. Spektakl przygotowany był bardzo profesjonalnie, uwzględniając odpowiednie stroje, scenografię, muzykę, a także dodatkowe formy artystyczne.

„Mały Książę” to alegoryczna opowieść o tym, co w życiu najważniejsze, a więc o miłości, przyjaźni i międzyludzkich relacjach. Główny bohater musiał udać się w długą i daleką podróż, by zrozumieć, że to, co najcenniejsze znajduje się zawsze tuż obok i że dopiero utrata ukochanych osób uświadamia nam ich bezcenność. Ponadto „Mały Książę” demaskuje zwodniczość rzeczy i wartości, którym zwykle hołdują ludzie: pokazuje, że pieniądze, pycha czy pragnienie władzy izolują człowieka od innych i czynią z niego samotną istotę przebywającą niejako na odrębnej planecie.

Część pierwszą wieczornicy zakończyły odtworzone słowa zmarłego proboszcza, który wspominał swoje przybycie do Brzezin i stwierdził, że nominację trzymał przez 20 lat w książce „Mały Książę”. Następnie zaczął się czas na wspomnienia o ks. Janie. Głos zabrali m.in. Anna Dziewięcka, ks. Czesław Krzyszkowski, ks. Grzegorz Stachura i Marian Buras.

Tytuł wieczornicy: „Dobry przyjaciel jest wielkim darem nieba” nawiązywał nie tylko do książki „Mały Książę”. W pamięci wielu parafian śp. ks. Jan Pragnący pozostał nie jedynie jako proboszcz, ale także i przyjaciel. Jak mówią słowa umieszczone na tablicy pamiątkowej w kościele w Brzezinach: był kapłanem naszych serc. Wieczornica wraz z inscenizacją „Małego Księcia” były też podziękowaniem za Jego obecność przez 20 lat w Brzezinach. Rodzina ks. Jana przywiozła na sztukę książkę „Mały Książę”, która należała do księdza proboszcza, ta o której wspominał w usłyszanych wcześniej słowach. Nowych egzemplarzy „Małego Księcia” można było jednak u księdza Jana zawsze znaleźć kilka, bo były jego częstym prezentem na różne okazje. „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.” – mówi jeden z bardziej znanych cytatów z książki. Podczas wieczoru przypomniano jedne z ostatnich słów księdza Jana, które przekazał parafianinowi: „Najważniejsze to żyć w przyjaźni z Panem Bogiem”.

Pod koniec spotkania wyrazy wdzięczności za organizację wydarzenia złożył ks. Józef Knap, obecny proboszcz w Brzezinach. Wieczornicę zakończyła wspólnie odśpiewana pieśń: „Tam w niebie Ojczyzna jest ma”. Po niej zabrzmiały gromkie brawa ponad dwustuosobowej widowni.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim , którzy dołożyli starań, by zorganizować to wyjątkowe spotkanie.

Śp. Ks. Jan Pragnący pracował jako wikariusz w pięciu parafiach naszej diecezji: Ostrowce, Leszczyny, Małogoszcz, Słomniki i Bejsce. Jego pierwszym probostwem była parafia w Chotlu Czerwonym. W Brzezinach posługiwał przez 20 lat. Zmarł 19 czerwca 2017 r., w wieku 70 lat. Został pochowany na cmentarzu w rodzinnym Skalbmierzu.

Damian Zegadło