W katedrze modlono się w intencji weteranów i ich rodzin

Mszą św. w Bazylice Katedralnej w Kielcach rozpoczęły się centralne obchody Dnia Weterana Działań poza Granicami Kraju organizowane w tym roku w Kielcach. Eucharystii przewodniczył bp Józef Guzdek – Biskup Polowy Wojska Polskiego, a homilię wygłosił bp Andrzej Kaleta.

Bp Andrzej Kaleta w homilii podkreślił, że od lat 50-tych XX wieku polscy żołnierze wyjeżdżali w rejony konfliktów zbrojnych. Dzisiaj gromadzimy się w katedrze, by modlić się w intencji weteranów i ich rodzin. Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani Synami Bożymi - przywołał fragment dzisiejszej ewangelii bp Andrzej Kaleta. – „Pokój w Biblii nie oznacza jedynie braku wojny, ale oznacza harmonię w relacji do Boga, otaczającego go świata, a także siebie samego. Pokój to suma dóbr towarzyszących sprawiedliwości. Pokój jest darem bożym. Człowiek nie może go osiągnąć sam z siebie, jedynie przez modlitwę i pełnienie służby sprawiedliwości” – mówił bp Kaleta.

W uroczystości uczestniczyli samorządowcy, parlamentarzyści i weterani, którzy brali udział w misjach pokojowych między innymi w Afganistanie i na kontynencie afrykańskim. Do Kielc przybył także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

tekst za: radio.kielce.pl

>> Galeria zdjęć

Foto: Jarosław Kubalski