W Kazimierzy Wielkiej udzielano błogosławieństwa św. Błażeja

W niedzielę, 3 lutego 2013 r. w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kazimierzy Wielkiej, po każdej Mszy św. udzielano specjalnego błogosławieństwa świecami ku czci św. Błażeja, biskupa i męczennika – w dniu jego wspomnienia.

Błogosławieństwo to polega na przyłożeniu wokół gardła dwóch gromnic połączonych ze sobą. Udzielając błogosławieństwa kapłan wypowiada takie słowa: "Błogosławieństwo św. Błażeja niech cię ustrzeże od choroby gardła i wszelkiej innej dolegliwości. W imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego. Amen".

Św. Błażej żył na przełomie III i IV w. w tureckim mieście Sebasta. Był lekarzem. Jako człowiek zamożny pomagał biednym, czym zyskał sobie sympatię i wdzięczność mieszkańców miasta. Dlatego też po śmierci tamtejszego biskupa był najlepszym kandydatem do pełnienia tej funkcji. Nie było mu jednak dane sprawować jej zbyt długo. Bowiem w tym czasie rozpoczęły się prześladowania chrześcijan ze strony Licyniusza. Biskup Błażej musiał się więc ukryć. Zamieszkał w skalnej jaskini, gdzie, jak głosi legenda, pożywienie przynosiły mu ptaki. Wkrótce jednak jego kryjówkę odkryto i został uwięziony.

Podczas wędrówki do więzienia, otoczony żołnierzami, nie przestawał nauczać i dokonywał cudów. Szczególnie znane było uzdrowienie chłopca, któremu rybia ość utkwiła w gardle. Pewna kobieta położyła mu pod stopami swojego umierającego syna, błagając o ozdrowienie chłopca. Błażej położył na nim rękę, pobłogosławił i chłopiec wyzdrowiał.

W więzieniu Biskup Błażej był okrutnie torturowany, gdyż nie chciał wyrzec się swojej wiary. Według legend, w chwili śmierci modlił się i prosił Boga, aby wszyscy ludzie chorzy na gardło lub z inną dolegliwością, a którzy będą prosić o zdrowie za jego wstawiennictwem, zostali wysłuchani i natychmiast ozdrowieli. Głos z nieba oznajmił mu wówczas, że zostanie spełnione to, o co prosił.

Św. Błażej został skazany na ścięcie w 316 r. Jest uważany za opiekuna chorych cierpiących na różne dolegliwości gardła: bóle, wrzody, zapalenie, chrypki, duszności i obrzęki gruczołów szyjkowych i inne. Jest także patronem lekarzy. Został zaliczony do tzw. Czternastu Wspomożycieli w Każdej Potrzebie.

mhas

Zobacz także: www.parafiakazimierza.pl