W Kielcach modlono się w intencji dawców narządów

W kościele św. Franciszka z Asyżu podczas południowej Mszy św. modlono się w intencji dawców narządów do przeszczepu i ich rodzin. Po Eucharystii w celu promocji idei transplantacji rozdawano materiały informacyjne i oświadczenia woli.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył proboszcz parafii o. Adam Sroka, a homilię wygłosił ks. dr Jan Jagiełka, dyrektor Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie.

Rozwinął w niej wątek Boga – dawcy wielu darów w kontekście idei transplantacji, mówił o Bogu – dawcy życia, Jezusie – dawcy samego siebie, Duchu Świętym, który jest darem. „Idea dawania jest zawarta w logice miłości Bożej” – podkreślał kaznodzieja. Przypomniał także nauczanie bł. Jana Pawła II dotyczące przeszczepu narządów, przemówienia wygłoszone do transplantologów, nazwanie przeszczepu „przejawem wielkiej miłości” i przestrzeganie przed zachowaniem etyki chrześcijańskiej w pozyskiwaniu i ofiarowaniu narządów.

„Spotkanie miało charakter integracji środowiska rodzin osób, które przekazywały organy oraz tych, które skorzystały z przeszczepów” – mówi KAI ks. dr Jan Jagiełka. Wyjaśnia, że w regionie świętokrzyskim idea, choć przebija się dość wolno do świadomości społecznej, jest ”coraz bardzie znana i akceptowana”. – „Sam mówiłem na ten temat w kilku kościołach” – dodaje ks. Jagiełka.

Jak zauważał z kolei dr Igor Szydłowski, wojewódzki koordynator ds. transplantacji, wypełnienie dokumentu zwanego „oświadczeniem woli” pomaga rodzinom w podjęciu decyzji o przekazaniu narządów do pobrania. Ułatwia także lekarzom rozmowy z najbliższymi zmarłych.

Wśród osób rozdających oświadczenia woli byli m.in. prorektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. Krzysztof Grysa, pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego ds. osób niepełnosprawnych Jerzy Pyrek, członkowie Stowarzyszenia Osób z Niewydolnością Nerek "Sztuczna Nerka” oraz Wiesława Saladra, koordynator donacyjny wojewódzkiego szpitala zespolonego w Kielcach.

W 2012 r. w świętokrzyskim dokonano 5,8 pobrań w przeliczeniu na milion mieszkańców. To trzykrotnie mniej niż średnio pobiera się w Polsce. Pobrano z kolei 13 nerek, 4 wątroby i 3 serca. W tym samym czasie chorym przeszczepiono 42 nerki, 4 wątroby i 2 serca.

Rocznie w regionie świętokrzyskim na przeszczep nerek czeka 80 pacjentów, na przeszczep serca – 18, wątroby - 20. Szacuje się, że ok. 50 proc. z tych chorych w ciągu roku umiera nie doczekawszy się przeszczepu.

dziar
tekst za: www.ekai.pl