W redakcji i na scenie

Umiejętności dziennikarskie i aktorskie szkoliła w ubiegły weekend trzynastoosobowa grupa młodzieży z naszej diecezji. Warsztaty odbyły się Centrum Spotkań i Dialogu Diecezji Kieleckiej w Skorzeszycach. Zajęcia prowadzili - dziennikarz radia eM Kielce Marek Klapa oraz aktor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach Mirosław Bieliński.

Pierwszego dnia uczestnicy pogłębiali wiedzę na temat pisania artykułów prasowych, oraz przedstawiania informacji. Dowiedzieli się, jak wygląda praca w telewizji, rozgłośni radiowej oraz w redakcji prasowej. W sobotę i niedzielę, uczyli się o pracy aktorskiej, jak i sami doświadczali rozgrzewek przepony, gardła i instrumentów głosowych.

Zajęcia nie ograniczyły się tylko do pomieszczeń domu rekolekcyjnego. Skupienie i pantomimę młodzież ćwiczyła na świeżym powietrzu.  Wieczorem, uczestnicy warsztatów recytowali wiersze na dykcję oraz inscenizowali je. By zakończyć dzień, rozluźnić atmosferę i zintegrować grupę grali w „Mafię". W niedzielę odbyła się recytacja „,wojenna" wierszy z dnia poprzedniego. Ich prezentacja była wspomagana przez odgłosy dźwiękowe. Tuż przed zakończeniem uczestnicy grali w gry szkolące aktorstwo.

- „Bardzo buduje to, że młodzież, tak ambitnie podeszła do zajęć. Widać, że uczestnicy warsztatów poważnie myślą o swojej przyszłości a zawodowe marzenia chcą realizować już teraz. A przecież chcieć, to móc!" - powiedział prowadzący zajęcia z dziennikarstwa Marek Klapa.

W opinii ks. Marka Bladego, asystenta Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, weekendowe spotkanie powinno pomóc młodym uczestnikom efektywniej komunikować się przez środki przekazu czy też „na żywo". Podkreślił, że dziś bardzo ważnym sposobem dotarcia z Ewangelią do ludzi jest internet czy też forma teatralna. Nie zawsze wiadomo jak dobrze korzystać z tych środków, stąd pomysł na tego typu zajęcia.

Warsztaty dziennikarsko-teatralne zostały zorganizowane przez Zarząd Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Kieleckiej.

Tadeusz Wdowiak
UCZESTNIK WARSZTATÓW