Wielkanocne czuwanie w Nowym Korczynie

W trwającym 72. Tygodniu Miłosierdzia przypadł kolejny pierwszy wtorek miesiąca, a wraz z nim już ósme czuwanie w Sanktuarium św. Kingi w Nowym Korczynie.

Piękna pogoda zachęciła czcicieli św. Kingi do licznego uczestnictwa w tym wydarzeniu. Wierni zebrali się w kościele św. Stanisława, gdzie wszystkich powitał kustosz sanktuarium ks. Grzegorz Kowalik. Spotkanie rozpoczęło się od ucałowania relikwii św. Kingi. Następnie Schola działająca przy parafii pw. Trójcy Świętej w Nowym Korczynie zaprezentowała homilię, którą wygłosił Ojciec Święty Jan Paweł II podczas Mszy św. i kanonizacji bł. Kingi w Starym Sączu dnia 16 czerwca 1999 r. Piękne słowa Ojca Świętego przeplatane były śpiewem pieśni podkreślających radosny charakter okresu wielkanocnego, który obecnie przeżywamy w Kościele. Oprawę muzyczną uroczystości przygotował prowadzący scholę Radosław Kornaś.

Ważnym elementem każdego spotkania jest poświęcenie soli, która zostaje zabrana przez wiernych do domów. Po poświęceniu nadeszła kolej na wspólną adorację Najświętszego Sakramentu, odmówienie Litanii do św. Kingi. Parafianki z Łęki, Podraja i Podzamcza odczytały modlitwy prośby w różnych intencjach. Kolejnym krokiem była wspólna modlitwa różańcowa poprzedzona odczytaniem licznych wezwań zanoszonych do Boga przez wstawiennictwo św. Kingi, z którymi przybyli do sanktuarium liczni pielgrzymi.

W tym miesiącu oprócz parafian Nowego Korczyna gościliśmy grupę z Pacanowa oraz m.in. przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich ze Starego Korczyna, które ze swoim pięknym śpiewem włączyły się w Liturgię Słowa podczas Mszy św. i zaśpiewały psalm responsoryjny.

Niesamowitym przeżyciem była Msza św., którą koncelebrowało sześciu kapłanów. Mszy św. przewodniczył ks. kan. dr Mirosław Cisowski - Dyrektor Duszpasterstwa Diecezji Kieleckiej. Mszę św. koncelebrowali: ks. dr Andrzej Kwaśniewski,  dyrektor Archiwum Diecezjalnego i Studium Historii Diecezji Kieleckiej (który czuwa nad rozwojem kultu św. Kingi w Nowym Korczynie, służy wsparciem i radą), ks. kan. Marek Małczęć - dziekan dekanatu nowokorczyńskiego, proboszcz parafii Stary Korczyn,  ks. kan. Stanisław Kondrak  z parafii Szczaworyż, ks. kan. Witold Świąder oraz proboszcz parafii w Nowym Korczynie ks. Grzegorz Kowalik.

W homilii ks. Cisowski nawiązał do Roku Jubileuszowego, który obecnie przeżywamy. Przypomniał, że ziemie położone nad Wisłą są  świadkami wydarzeń związanymi z Chrztem Polski. Tu powracamy do korzeni naszej wiary, o którą trzeba dbać, byśmy ją zachowali, by była wiarą żywą.

Na zakończenie Mszy św. słowo do zebranych skierował ks. kan. Stanisław Kondrak, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Szczaworyżu i zaprosił zebranych na czuwania modlitewne do swojej parafii. Pierwsze z nich odbędzie się w drugą środę maja (11.05). Jest to wspaniałą okazją do oddania czci Matce Bożej Łaskawej. Na zakończenie Mszy św. wszyscy włączyli się w modlitwę Apelu Jasnogórskiego.

Oprawę liturgiczną przygotowali parafianie Nowego Korczyna oraz Starego Korczyna. Podczas całej uroczystości wierni mogli skorzystać z Sakramentu Pokuty. Ksiądz Kustosz podziękował wszystkim zebranym za tak liczne przybycie.

Już nieierpliwie czekamy na kolejne spotkanie modlitewne, które wyjątkowo odbędzie się w sobotę 7 maja – w Wigilię Uroczystości św. Stanisława, biskupa i męczennika. Dnia 8 maja w Nowym Korczynie przypada odpust parafialny. Zapraszamy wszystkich czcicieli św. Kingi i św. Stanisława na obydwie uroczystości.

Maria Błach