Wigilia świętokrzyskich „terytorialsów” z bp. Janem Piotrowskim

Prawie 700 osób z Biskupem Kieleckim Janem Piotrowskim na czele wzięło udział w obchodzonej po raz pierwszy wigilii 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbyła się w hotelu „Binkowski” w Kielcach. W spotkaniu, oprócz żołnierzy, uczestniczyli również ich pracodawcy oraz samorządowcy i parlamentarzyści.

Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej to nowa formacja. Powstała w tym roku. Jak mówi pułkownik Artur Barański, dowódca tej jednostki, obecnie liczy 556 żołnierzy.

- „Główną zasadą działalności Wojsk Obrony Terytorialnej jest pomoc i wspieranie lokalnej społeczności w okresie pokoju, kryzysu i wojny, ale w każdym z tych trzech stanów żołnierz ma pomagać ludziom tam, gdzie mieszka” - dodaje pułkownik Artur Barański.

Do wstąpienia w szeregi „terytorialsów” przekonują różne pobudki. W ich gronie jest prezes Polskiego Radia Kielce, Janusz Knap. Jak przyznał, to powinność każdej zdrowej i sprawnej osoby.

- „Wojska Obrony Terytorialnej to taka formacja, piąty rodzaj wojsk sił zbrojnych, która dla takich ludzi ja, jest pewną miarą patriotyzmu. Uważam, że każdy, kto może, ma trochę czasu i kondycja mu na to pozwala, powinien wstąpić do WOT. Być może swoim doświadczeniem, swoją drogą życiową przyda się w takiej formacji, i to jest też moja motywacja” - wyjaśnił prezes Janusz Knap.

Przynależność do Wojsk Obrony Terytorialnej, szkolenia, nie muszą kolidować z zajęciami dnia codziennego.

- „Zostałem zakwalifikowany do weekendowego trybu szkoleń. W marcu mamy przysięgę, a do tego czasu, co dwa tygodnie będę spędzał na poligonie” - wyjaśnił Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Starachowicach.

Wzruszony spotkaniem był marszałek Andrzej Bętkowski. Wspominał przedświąteczny czas w 2013 roku, kiedy odwiedził polskich żołnierzy w Afganistanie, w bazach Ghazni i Bagram.

Podczas uroczystości nie zabrakło opłatka, życzeń, świątecznych potraw oraz kolęd, które wykonał chór z kościoła garnizonowego w Kielcach pod dyrekcją Edyty Bobryk.

tekst za: radio.kielce.pl

>> Galeria zdjęć