Wiślica: poświęcenie ołtarza Miłosierdzia Bożego w bazylice z inauguracją Godziny Miłosierdzia

W Święto Chrztu Pańskiego, 13 stycznia 2013 r. w wiślickiej Bazylice odbyło się poświęcenie i uroczyste otwarcie ołtarza Miłosierdzia Bożego, instalacja relikwii św. s. Faustyny w nowym ołtarzu oraz pierwsza w historii parafii Godzina Miłosierdzia, poprowadzona przez siostry z Łagiewnik. Uroczystości przewodniczył ks. prałat Jan Iłczyk – prepozyt kapituły wiślickiej.

Mszę św. koncelebrowali m.in. księża pochodzący z parafii, a specjalnymi gośćmi było dziesięć sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik, które przygotowały wprowadzenie do kultu Bożego Miłosierdzia oraz przygotowały oprawę liturgiczną uroczystości. Ks. Iłczyk poświęcił nowy ołtarz  - współczesny tryptyk oraz połączone z nim i odnowione gotyckie antepedium, a także nowy relikwiarz z relikwiami św. s. Faustyny, widocznymi przez szklane wieko. Relikwie już od pewnego czasu odbierają cześć w parafii.      

Siostry Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik poprowadziły także o godz. 15.00  pierwszą w historii parafii Godzinę Miłosierdzia.

„Wierni złożyli bardzo dużo intencji, na pewno co najmniej 50. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca będziemy odprawiali w Wiślicy Godzinę Miłosierdzia” – mówi KAI ks. prałat Wiesław Stępień, proboszcz parafii. Zapewnia także, że ołtarz zbudowany za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków, dobrze wpisuje się w wygląd odnawianej Bazyliki wiślickiej.

„Z południowej strony kościoła było miejsce, które trochę straszyło. Tutaj w latach 60., gdy prowadzono wykopy, odkryto gotyckie antepedium, które poddaliśmy renowacji, dodając mensę i współczesny tryptyk, na który składają się obraz Pana Jezusa Miłosiernego, św. s. Faustyny oraz wolne miejsce na wota” – opowiada ksiądz proboszcz.

 Początki ośrodka kościelnego w Wiślicy to XI wiek. Pierwotny kościół był romański, następny – większy – także romański z kryptą (XII w.) W jego miejsce w I połowie XIII w. został zbudowany kolejny kościół romański  - trójnawowy, z erygowaną przy nim kapitułą kolegiacką. Obecny kościół zbudował Kazimierz Wielki w poł. XIV wieku, był on rozbudowywany do końca XIV wieku. Jest gotycki, murowany w ciosu, z pozostałościami romańskimi. W ołtarzu głównym – wczesnogotycka rzeźba tzw. Madonny Łokietkowej (Uśmiechniętej).

Fundamenty pierwszego kościoła wiślickiego pw. św. Mikołaja znajdują się kilkadziesiąt metrów na wschód od obecnego kościoła. Po lewej stronie tego kościoła – tzw. „Misa Chrzcielna” z IX w. do chrztu zbiorowego, a po prawej - Kaplica Grobowa z XI w.

W Żywocie św. Metodego, zwanym też „Legendą Panońską” znajduje się informacja, że za sprawą św. Metodego, władca Wiślan ze swymi poddanymi miał przyjąć chrzest ok. 880 r. Kolista niecka w Wiślicy, uformowana z gipsu, jest najprawdopodobniej najstarszą chrzcielnicą na ziemiach polskich

W podziemiach Bazyliki znajdują się dobrze zachowane fundamenty obecnego kościoła Narodzenia NMP. z poł. XII w. ze słynną płytą „Orantów” z ok.1175 r.

dziar