Wojewódzkie spotkanie szkół papieskich w Piotrkowicach

„Św. Jan Paweł II był nauczycielem i świadkiem wiary. Od pierwszych dni swego pontyfikatu wskazywał na Jezusa Chrystusa jako na Odkupiciela” – mówił 18 maja w Sanktuarium MB Loretańskiej w Piotrkowicach bp Jan Piotrowski. W rocznicę urodzin Papieża Polaka w Piotrkowicach odbyło się wojewódzkie spotkanie szkół papieskich, w którym uczestniczyło kilkuset uczniów.

Stowarzyszenie Przyjaciół Świętokrzyskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II powstało w 2001 r., skupia ponad 30 szkół różnych szczebli z województwa świętokrzyskiego.

Szkoły realizują wspólny program wychowawczy, kilka imprez w skali roku, np. Zaduszki Papieskie, przegląd poezji, pomoc wakacyjną i stypendialną dla uczniów.

Mszę św. w sanktuarium w Piotrkowicach koncelebrowało liczne grono kapłanów, m.in. prowincjał karmelitów bosych o. Tadeusz Lorek, ks. Karol Zegan – dyrektor wydziału Wychowania Katolickiego raz księża z parafii, gdzie znajdują się szkoły imienia Jana Pawła II.

W dzisiejszym wydarzeniu połączonym z koncertem pn. „Dzieci w hołdzie Janowi Pawłowi II”, wzięli udział m.in. wojewoda świętokrzyski – Agata Wojtyszek, starosta kielecki – Michał Godowski, parlamentarzyści, posłowie, samorządowcy.

W homilii bp Jan Piotrowski przypomniał młodzieży szkolnej, jak wielkim darem dla świata był Jan Paweł II, który głosił swoje orędzie podczas ponad stu podróży apostolskich na wszystkie kontynenty świata.

„Słowa: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” były kluczem, że bez Chrystusa człowiek niczemu nie podoła” – mówił bp Piotrowski. „Odkupienie nasze dokonało się w wielkiej tajemnicy paschalnej (…). Dzięki Chrystusowi odkrywamy prawdę o sobie, co jest w naszych sercach, jakie jest nasze sumienie, jaki jest ten świat wokół nas” - podkreślał biskup kielecki.

Przypomniał także przebaczenie okazane przez Papieża Ali Agcy oraz jego „miłość pasterską”, która „kazała Mu upominać się o prawa ludzi” w wielu krajach, na wielu kontynentach. „Chociaż minęły czasy apostolskie, to nie minęły czasy świadectwa wiary, a wiara umacnia się, gdy jest przekazywana, jak uczył nas Ojciec Święty” – zaznaczył bp Piotrowski.

Na zakończenie Mszy św. wszyscy jej uczestnicy zostali pobłogosławieni relikwiami św. Jana Pawła II, a młodzież z papieskiej szkoły w Jaworzni zaprezentowała program artystyczny. Oprawę liturgiczną przygotowała schola Magnificat z Chmielnika.

- „Robimy wszystko, aby pamięć o naszym patronie nie zaginęła, pomagamy w organizacji koncertów, mamy konkursy papieskie, prezentacje, dbamy o Izbę Pamiątek w naszej szkole” – mówi Diana Samiczak z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Masłowie.

Delegacje szkół i kilkanaście pocztów sztandarowych, m.in. z Masłowa, Daleszyc, Jaworzni, Chmielnika, Krzcięcic, Sędziszowa, Piotrkowic - przemaszerowały do Ogrodu Różańcowego wokół sanktuarium, gdzie znajduje się jodła papieska i pamiątkowy głaz. Tam zapalono znicz.

„Nasze spotkanie od kilkunastu lat odbywa się 18 maja w dniu urodzin Karola Wojtyły” – mówi KAI Stanisław Mach, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Świętokrzyskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. – „Przed rokiem zrodziła się idea, aby doroczne spotkania odbywały się w diecezjalnych sanktuariach, aby przyjęły one formę pielgrzymki” – informuje. Planowana jest także pielgrzymka szkół papieskich do grobu ich patrona.

dziar
tekst za: www.ekai.pl