Wyróżnienie dla ks. prof. Stanisława Czerwika

Ks. Infułat prof. dr hab. Stanisław Czerwik i ks. dr Hieronim Fokciński SJ odebrali we wtorek, 11 czerwca 2013 r. tytuły doktorów honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Uroczystość nadania tytułów - z udziałem. kard. Stanisława Dziwisza - odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.

Ks. prof. dr hab. Stanisława Czerwika uhonorowano w szczególności za „wybitne osiągnięcia naukowe, w tym zwłaszcza za przyczynienie się do wprowadzenia do Polski dyscypliny naukowej teologii liturgii oraz jej upowszechnienia i rozwoju”. Natomiast ks. dr Hieronim Fokciński SJ został uhonorowany m.in. za „kierowanie w latach 1971−2013 polskim ośrodkiem naukowo-badawczym Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie”.

Laudację dla ks. prof. Czerwika wygłosił ks. prof. dr hab. Stefan Koperek CR. Podkreślił w niej rolę honorowego doktora w recepcji na gruncie polskim soborowej konstytucji o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium.

Uniwersytet Papieski "wyraża dziś szczególne uznanie dla jednego z polskich liturgistów, który tę konstytucję wszechstronnie przeanalizował i przekazał całą jej teologiczną głębię szerokim rzeszom nie tylko studentów, ale także duchownym i świeckim w naszym kraju" – mówił ks. prof. Koperek. Laureat był pierwszym tłumaczem konstytucji Sacrosanctum Concilium na język polski, do której też opracował obszerne wprowadzenie.

Drugim laureatem najwyższej godności Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie został wieloletni dyrektor Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie. – Ks. dr Hieronim Fokciński rzetelnie wykorzystał dane mu przez Opatrzność warunki i zrealizował wspomaganą przez ludzi misję stworzenia nowoczesnego polskiego emigracyjnego ośrodka badań naukowych nad kulturą chrześcijańską i dziejami Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej – mówił w laudacji ks. dr hab. Józef Wołczański.

Uchwały w sprawie nadania godności doktora honoris causa obu Laureatom Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie podjął 20 maja br.

Ks. prof. dr hab. Stanisław Czerwik (ur. 1933) święcenia prezbiteratu przyjął w 1957 r., a cztery lata później obronił doktorat. W 1999 r. otrzymał tytuł profesora nauk teologicznych. W tym roku obchodzi złoty jubileusz pracy dydaktycznej – jest nauczycielem kilku pokoleń studentów świeckich i kleryków. Ks. prof. Czerwik jest prałatem Jego Świątobliwości, infułatem, kanonikiem seniorem Kapituły Katedralnej w Kielcach. Przygotował ponad 200 publikacji naukowych o liturgii. Był zaangażowany w wydawanie posoborowych ksiąg liturgicznych i dokumentów kościelnych.

Ks. dr Hieronim Fokciński SJ (ur. 1937) święcenia prezbiteratu przyjął w 1964 r. Jest wieloletnim dyrektorem Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie; był relatorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W ciągu prawie 20 lat pracy przygotował materiał dowodowy, który przyczynił się do ogłoszenia ok. 40 beatyfikacji i kanonizacji. Jest autorem ponad 200 publikacji.

pra
tekst za: www.ekai.pl