Wystawa poświęcona Kardynałowi Adamowi Kozłowieckiemu otwarta

„Misjonarz Afryki. In nomine Domini” – to tytuł wystawy przybliżającej postać księdza kardynała Adama Kozłowieckiego, który miał „serce bez granic”. Ekspozycję możemy oglądać w murach Biblioteki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Kielecka uczelnia jest jednym z pierwszych miejsc, w których zaprezentowana została ekspozycja dotycząca księdza kardynała Adama Kozłowieckiego – niezwykłego misjonarza.  Informacje, zdjęcia oraz materiały, które składają się na wystawę to efekt dziesięcioletniej pracy Fundacji „Serce bez granic”. – „Po śmieci ks. kardynała zaczęliśmy głębiej przyglądać się tej postaci, gromadzić informacje o nim, rozmawiać z ludźmi, którzy go poznali. Dostrzegliśmy bowiem, że był to wyjątkowy człowiek. W ubiegłym roku udało nam się pozyskać środki z Ministerstwa Spraw Zagranicznych właśnie na tę wystawę. Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy ją w Papieskim Uniwersytecie Misyjnym w Rzymie. Byliśmy też w Sejmie i w Ostrowcu, a teraz jesteśmy tu – w Kielcach” – powiedział Dariusz Bździkot, sekretarz Fundacji „Serce bez granic”.

Następnym  miejscem będzie Uniwersytet Jagielloński  w Krakowie. Organizatorzy chcą dotrzeć z wystawą  do wielu zakątków Polski.

Oprócz plansz ze zdjęciami i tekstem opowiadającym o życiu i działalności kardynała Adama Kozłowieckiego zaprezentowane zostały także materiały w formie multimedialnej.

Kardynał Adam Kozłowiecki urodził się 1 kwietnia 1911 r. w  Hucie Komorowskiej. Święcenia prezbiteratu przyjął w czerwcu 1937 r. w Lublinie. Przez niemal 6 lat więziony w obozach koncentracyjnych. Od kwietnia 1946 r. posługiwał na misjach w Afryce. Kardynałem został ogłoszony 19 stycznia 1998 r. 24 maja 2007 r. postanowieniem Prezydenta Polski- Lecha Kaczyńskiego został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy misyjnej, działalność na rzecz ludzi potrzebujących  oraz patriotyczną postawę rozstawiającą imię Polski w świecie. Zmarł 28 września 2007 r.  

Obecny na otwarciu wystawy biskup Jan Piotrowski podkreślił, że kardynał Kozłowiecki był wyjątkowym człowiekiem. – „Skromny, pełen uśmiechu i człowieczeństwa, którego nie zabiła nienawiść ani w więzieniu w Wiśniczu, ani później w obozie koncentracyjnym” – mówił bp Piotrowski.

Ekspozycja będzie dostępna w Kielcach do 3 kwietnia.

tekst za: em.kielce.pl