Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach zainaugurowało kolejny rok akademicki

To już 289. inauguracja roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Uroczystość rozpoczęła się 11 października 2016 r. Mszą św. w seminaryjnym kościele pw. Trójcy Świętej, której przewodniczył Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Eucharystię koncelebrowali m.in. biskup Marian Florczyk i biskup senior Kazimierz Ryczan oraz licznie zgromadzeni księża profesorowie i proboszczowie alumnów naszego seminarium.

W homilii bp Piotrowski w kontekście rozpoczynającego się roku akademickiego wyrażał pragnienie, aby „Jezus zawsze był busolą poszukiwań filozoficznych i teologicznych, w drodze życia duchowego i wartkim strumieniem łaski”. Biskup podkreślił, że we współczesnym świecie czeka na nas wiele wyzwań, do których podjęcia potrzebujemy Chrystusa.

Druga część inauguracji miała miejsce w auli im. Biskupa Czesława Kaczmarka. Rozpoczął  ją śpiew „Gaude mater Polonia” w wykonaniu chóru seminaryjnego pod dyrekcją ks. Michała Olejarczyka.

Po przywitaniu wszystkich przybyłych gości przez ks. dr. Pawła Tambora – rektora seminarium i wypowiedzeniu uroczystego Quod bonum, felix faustumque sit (czyli: Co niechaj wypadnie dobrze, szczęśliwie i pomyślnie) głos zabrał senior alumnów – dkn Grzegorz Nowak, który zachęcał wszystkich do zaufania Chrystusowi i odważnego dzielenia się miłością, której doświadczyliśmy w momencie powołania.

Wyjątkowo uroczystym momentem każdej inauguracji roku akademickiego jest przyjęcie nowych osób do grona studentów. 11 alumnów pierwszego roku poprzez ślubowanie stało się studentami Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Następnie mogliśmy wysłuchać wykładu inauguracyjnego, który wygłosił ks. prof. dr hab. Roman Kuligowski. Mówił on o zjawisku globalizacji, które z jednej strony może być zagrożeniem, z drugiej jednak jest szansą na rozwój.

Swoje słowo do zebranych skierował bp Jan Piotrowski, który wskazał na wciąż aktualną jest encyklikę Jana Pawła II – „Fides et ratio – wiara i rozum są jak dwa skrzydła, które wznoszą człowieka do źródła prawdy”.

Uroczystość inauguracji roku akademickiego zakończył śpiew chóru, który wykonał pieśń „Gaudeamus igitur”.

al. Jarosław Góralski

Zobacz: Galeria zdjęć