XVIII Dzień Ministranta za nami!

Około dwóch tysięcy ministrantów z diecezji kieleckiej spotkało się w dniu swojego święta na kieleckiej Bukówce, by uczestniczyć we wspólnej Eucharystii. Modlitwie przewodniczył bp Antoni Długosz z archidiecezji częstochowskiej.

Spotkanie było okazją nie tylko do wspólnej modlitwy, ale i integracji oraz zapoznania się z tym, jak od środka wygląda Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. To także możliwość porozmawiania o tym, czym dla młodych ludzi jest służba liturgiczna. – „Jestem ministrantem od prawie pięciu lat. Służba liturgiczna daje mi siłę do przezwyciężania różnych trudności życiowych. To także możliwość spotkań z kolegami na meczach piłki nożnej czy wspólnych wyjazdach" – mówi Paweł Tomczyk  z parafii katedralnej. – „Dzięki temu jesteśmy bliżej Boga, a dziś zbieramy się wszyscy razem. Czasami gramy w piłkę, czasami wspólnie gdzieś wyjeżdżamy razem z księdzem" – dodają Karol Tekiel i Kacper dudek z Łukowej. W służbie za ołtarzem coraz częściej można zobaczyć też dziewczęta. – „Dobrze się w tym odnajduję. Służę do Mszy, a także zajmuję się czytaniami" – mówi Kamila Nowak.

W ocenie księży, służba liturgiczna wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem u młodych ludzi, którzy chcą głębiej przeżywać wiarę. – „Zarówno chłopaki, jak i dziewczyny chętnie przychodzą służyć do Mszy. Wyjazdy i spotkania takie, jak dziś są potrzebne, by pokazać służbę liturgiczną z innej strony, niż tylko ta, która związana jest z nabożeństwami" – mówi wikariusz z parafii w Łukowej.

Uroczystej Eucharystii w kaplicy polowej na Bukówce przewodniczył senior archidiecezji częstochowskiej, bp Antoni Długosz, znany z programu „Ziarno" w telewizji. – „Tę Mszę świętą odprawiam w waszych intencjach prosząc Boga, abyście dobrze wybrali swoją drogę. Będę prosił, by jak najwięcej z was poszło do seminarium i stało się, jak mówi święty Paweł wszystkim dla wszystkich, by przynajmniej niektórych doprowadzić do Pana Jezusa" – powiedział w słowach powitania.

Tegoroczny Dzień Ministranta odbył się pod hasłem „Zło dobrem zwyciężaj”, zaczerpniętym ze słów bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

tekst za: em.kielce.pl

>> Komunikat Kurii Diecezjalnej